1. Този форум използва бисквитки. С посещаването му, Вие се съгласявате с метода ни на тяхното използване. Научете повече.

Theory: Calling 3bets IP and OOP

Дискусия в 'Общ покер форум' започната от getbigboy, 25 октомври 2009.

1. getbigboy

getbigboy
    Expand Collapse
    Moderator

Съобщения:
    773
    Трофейни точки:
    33
    Оценки:
    +17 / 0 / -0
    Покер ръце:
    Въпросът ми е теоретичен. На бутона сме, отваряме 3х, лайт 3бетор (разбирай 21/18, 3бетва от дадената позиция 7%+ vs steal) ни рейзва 3.5х-4х от блиндовете, с какви ръце бихте колнали в позиция и защо точно с тези ръце. Ситуация номер 2, отваряме 3х от CO, същият човек ни рейзва 3х от бутона, въпроса е аналогичен. Моля ориентирайте се само към конкретната тема, тука не става въпрос за 4бет и 4бет блъфиране, говорим само за колване на 3бети (и скуийз). Нашият имейдж е таг, отваряме 30-40% от бутона/CO.Надявам се да се получи интересна дискусия, с хора които могат да обосноват отговорите си.

Последна редакция: 25 октомври 2009
  2. Spitfire

Spitfire
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    2,014
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +263 / 29 / -33
    Покер ръце:
    1:
    Бих колнал с high equity hands, като suited connectors/gappers и топ рейнджа ми.Очевидно, защото те най-често хитват борда, а и при повечето такива играчи се забелязва тенденцията да си предават ръката на търна.Колко е добре това идея си нямам
    2:
    същият рейндж

Имам въпрос към темата.С 22-77 кое би било оптималното решение тука в тези 2 ситуаций, защото аз просто си ги фолдвам

3. Zografa

Zografa
    Expand Collapse
    Super Moderator Staff Member

Съобщения:
    3,733
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +440 / 10 / -17
    Покер ръце:
    На първо място 7% 3бет изобщо не е лайт - 7.5% рейндж в стоув изглежда така 99+,AJs+,KQs,AJo+,KQo, т.е този човек те 3бетва с премиум основно + ако 3бета е 3.5-4х нашият рейз, то и 3бета му е доста голям като сума - от там и следва да си отговориш с какви ръце има смисъл да му колваш и защо.

4. getbigboy

getbigboy
    Expand Collapse
    Moderator

Съобщения:
    773
    Трофейни точки:
    33
    Оценки:
    +17 / 0 / -0
    Покер ръце:
    Лично мое мнение е. че е голяма грешка да колваме с suited connectors/gappers IP, а извън позиция е абсурдно. Причината е че това са ръце който се играят лесно (fit or fold) но имат мега зле екуйти в 3бет потс. Много рядко ще хващаме добри ръце с тях и през повечето време когато уцелим нещо, това ще са някакви драуве. Моeто мнение е че ни трябват ръце които могат да хващат силни топ пайр, например като АQ,AJs,ATs, KQ, KQs, KJs ТТ+ и т.н. Този рейндж извън позиция трябва да е много по- тайт (може би AQ+,AJs+,KQs+) и като цяло да играем 4бет или фолд.

Относно 22-77, според мен са винаги фолд или 4бет блъф

5. getbigboy

getbigboy
    Expand Collapse
    Moderator

Съобщения:
    773
    Трофейни точки:
    33
    Оценки:
    +17 / 0 / -0
    Покер ръце:
    Проблема е обаче, че повечето 3бетват с поляризиран рейндж и тези работи дето ги гледаш в стоув нямат много общо с действителноста. Аз ако можех да си отговоря сам с 100% сигурност нямаше да правя такава дискусия :), така че моля те, ти си един от хората от които можем да научим много, обоснови се и си дай мнението

6. Zografa

Zografa
    Expand Collapse

Съобщения:
    3,733
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +440 / 10 / -17
    Покер ръце:
    Ти май не разбра какво написах.. ще го напиша пак - 7% 3бет е ТАЙТ => не би трябвало да имаш някакви проблеми да играеш срещу подобен опонент.

Просто не се забърквайте да му колвате лайт освен ако няма някакви явни лиикове постфлоп.

7. getbigboy

getbigboy
    Expand Collapse
    Moderator

Съобщения:
    773
    Трофейни точки:
    33
    Оценки:
    +17 / 0 / -0
    Покер ръце:
    Значи фолдваме всичко ? АQs фолдваме ли я ?

8. Zografa

Zografa
    Expand Collapse

Съобщения:
    3,733
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +440 / 10 / -17
    Покер ръце:
    С информацията която си дал в първия си пост решение на проблема не може да ти се даде освен това което ти написах. При игра с кол срещу тайт 3бет рейндж значение има единствено постфлоп играта на опонента ни. Това че е 21/18 изобщо нищо не ни помага в случая.

И не AQs не я фолдваме:) лол

9. getbigboy

getbigboy
    Expand Collapse
    Moderator

Съобщения:
    773
    Трофейни точки:
    33
    Оценки:
    +17 / 0 / -0
    Покер ръце:
    А бре човек тука говорим за теория, толкова ли е трудно да напишеш някакъв рейндж с които ти би колнал в позиция и извън позиция ТЕОРЕТИЧНО. Сигурно има и други ръце освен АQs които няма да фолднеш...

Иначе съм съгласен, 7% не е лайт, но въпроса си остава същия... Също по какъв начин би променил своя колинг рейндж, срещу 10% и 15% 3бетор, в позиция и извън позиция :)

10. Zografa

Zografa
    Expand Collapse

Съобщения:
    3,733
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +440 / 10 / -17
    Покер ръце:
    Значи за да не излиза че се заяждам ето още малко мисли:
    -значение имат тендециите в играта на опонента ни постфлоп в 3бетнати потове
    -значение имат стаковете при 100бб като цяло нещата са стандартни, при по-диип игра можем да си позволяваме и по-лууз колове
    -лоу покет пеърс и лоу суитед конекторс не са много сполучливи срещу лууз 3бетори при 100бб игра и без да са ни ясни лиикове в играта на противника
    -срещу агресивни 3бетори(постфлоп) които залагат често флоп и търн има идея монстърите(АА-QQ) да се слоуплейват
    -срещу 10%+ 3бет става доходно и 4бетването една идея по лайт
    -рейнджове не се наемам да давам просто защото не е коректно - няма да ви помогнат особено конретен пример - срещу всеки от регулърите на моето ниво рейнджа ми за кол 3бет е различен и по често зависи от моментния геймфлоу

11. radotdr

radotdr
    Expand Collapse
    Moderator

Съобщения:
    1,430
    Трофейни точки:
    53
    Оценки:
    +8 / 0 / -0
    Покер ръце:
    Оги не можеш да изискваш шаблон в случая и ти много добре го знаеш, просто всичко е много комплексно за да се каже това колвай при толков % 3бет това фодлвай. Зографа ти предоставя неща които да вземеш под внимание при взимането на решение, не се опитвай да си изготвяш шаблони понеже всяка ситуация зависи от много повече фактори освен 3бет% впип и прфр.

Рейнджа които си дал като изключим АQ и случаите когато слоуплейваме не ми допадат понеже, ако опонента ни се заиграе постфлоп и ние сме с ТП кикер J,T ще бъдем доминирани в повечето случаи. Аз също съм на мнение че високите суитед конектори са подходящи при игра в позиция, за извън позиция много по консервативно и праволинейно бих играл.

12. getbigboy

getbigboy
    Expand Collapse
    Moderator

Съобщения:
    773
    Трофейни точки:
    33
    Оценки:
    +17 / 0 / -0
    Покер ръце:
    Идеята ми беше да са получи някаква дискусия като такива които са се получавали едно време в 2p2 и всички ние сме чели, но явно няма да се случи. Въпроса е същия като дали да отваряме 67s от utg или не, но както и да е...

13. ev4007

ev4007
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    45
    Трофейни точки:
    6
    Оценки:
    +0 / 0 / -0
    Покер ръце:
    Еша, Ей това е тема. Сори за спама, няма нужда от моето мнение. Все пак съм съгласен със Зографа! Решението не е шаблонно.

14. Spitfire

Spitfire
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    2,014
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +263 / 29 / -33
    Покер ръце:
    То в покера нищо шаблонно няма така или иначе, но моя пост беше с цел да потвърдя, че това ми е голям лийк - както очаквах.

И между другото не видях, че си писал 7% 3бет .. това е доста стандартно аз под лайт 3бет разбирам 11%+

15. radotdr

radotdr
    Expand Collapse
    Moderator

Съобщения:
    1,430
    Трофейни точки:
    53
    Оценки:
    +8 / 0 / -0
    Покер ръце:
    :confused: За час и половина мисля че в темата се написаха доста полезни неща, не мога да разбера от какво си толкова недоволен. Сигурен съм че и други ще се включат !!! Прибързваш с негативните заключения...

16. Zografa

Zografa
    Expand Collapse

Съобщения:
    3,733
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +440 / 10 / -17
    Покер ръце:
    И отговора е същия - ЗАВИСИ от твърде много неща!

Едит в същност не от чак толкова аз си го отварям инста:))

17. Breeze

Breeze
    Expand Collapse
    Administrator

Съобщения:
    1,566
    Трофейни точки:
    48
    Оценки:
    +61 / 1 / -6
    Покер ръце:
    Ще опитам да поразсъждавам, тъкмо да си освежа малко теорията, че вече забравих напълно за какво става дума...

Щом 3 бетва със 7% с поляризиран рейндж, сякаш няма нужда да правиш някакво пресмятане, а да си представиш силата на рейнджа му и да плащаш с карти които флопват достатъчно добре, мисля че само усетът ти може да помогне в случая... много е трудно да се симулира математически сблъскването постфлоп между два рейнджа и два противника. Очевидно и в двата случая колването трябва да става само с карти, които са печеливши срещу рейнджа и стила му, разбира се в позиция ще са доста повече.

По-лесно решим е въпроса как да си нагаждаме рейнджовете срещу човек, който се опитва да ни експлоатира с прекалено чести 3 бетове със слаби ръце, тогава добро правило е да си намалим рейнджа за рейзване, така че картите с които можем да плащаме + 4 бетваме да заемат приблизително 1/3 от този рейндж. Иначе може за него да бъде изгодно да 3 бетва с всеки две.

Пример - рейзваме от бутона 3бб и ББ ни 3-бетва до 12. Това означава, че той залага 11бб за да спечели 4.5бб, които са в пота. Ако ние му фолдваме по-често от 11/(11+4.5)=0.71 или 71% от случаите и не се адаптираме, той може да рейзва всеки две с директна печалба. Ако рейзва до 9бб, вече му стигат 64% фолдване от наша страна, но ни предлага по-добри одс.

При тези сметки трябва обаче да се има предвид, чв това не са някакви резки граници, т.е. на него му е изгодно да ни рейзва с всеки две ако ние фолдваме с някой % повече от необходимото, но печалбата му от това е минимална, а ако се забърква с боклуците си постфлоп ще го направим крив. Затова е добре ако го 4 бетваме, да пилеем колкото се може по-малко добри карти за това и да си ги оставим в колинг рейнджа, разбира се това ако не е някоя маймуна която обича да се вкарва олин когато го 4 бетнат.

Добре е да се правят от време на време експерименти с програми като pokerazor, които показват как дадена ръка или рейндж удрят флопа, за да си помогнем в изграждането на представа как се класират ръцете като играемост.

Сподели страницата