1. Този форум използва бисквитки. С посещаването му, Вие се съгласявате с метода ни на тяхното използване. Научете повече.

Статистически експеримент

Дискусия в 'Общ покер форум' започната от gavrosh, 5 февруари 2012.

1. gavrosh

gavrosh
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    1,007
    Трофейни точки:
    36
    Оценки:
    +3 / 0 / -0
    Покер ръце:
    Здравейте грайндъри!

От известно време имам една идея, свързана с моето професионално поприще - статистиката. Както вероятно всички сте чували, възможно е създаването на статистически модели, които "предвиждат" неизвестни величини на базата на известни такива. Всъщност уинрейтът и вариацията на практика представляват един доста опростен модел на това какви печалби очаквате в бъдеще. Например: след 1000 ръце ще спечелите $100, като с някаква вероятност ще сте с до $200 под или над очакваните $100. (Повече по тази тема - ТУК )

И тъй като понапреднах в тази област, се роди идеята да направя по-сложен и по-полезен модел на бъдещите печалби, който взема предвид повече фактори, а не просто две числа от ХЕМ-а. Може да се потърсят зависимости между печалбите в дадена сесия с: броя ръце (очевидно), времетраенето на сесията и броя маси (с оглед на концентрацията на играча), резултати от минали сесии, тилт, смяна на ниво, обстановка в мрежата (например наличие на рейс), част на деня в която се играе, преобладаващи опоненти, любимата на всички "червена линия" и други. Разбира се, моделът който би се получил, също дава голяма вариация, защото такава е природата на играта, но може би ще е доста по-адекватен от това, което ни дава ХЕМ.

Та сега към самия експеримент. Идеята ми е да намеря "интересен" играч, от който да получа данни за негови последователни сесии: печалба, брой ръце, ниво, брой маси и т.н. от изброените по-горе неща. Ще (се опитам да) създам модел, който да предвижда по-добре от уинрейта колко би спечелил играча в следващата си сесия, ако знаем при какви параметри (изброените горе неща) ще се играе тя. Оттук нататък сценариите са общо взето три:

* Моделът не става за нищо, садваме се и мислим къде сме сбъркали :)

* Моделът открива зависимости, които малко или много вече сме знаели с известна точност. Моделът ще даде по-добра точност от вече известната и на практика ще е подобрена winrate статистика за този играч.

* Моделът открива и някои не-очевидни зависимости. Под "интересни" играчи имах предвид играчи с лийкове, които могат да бъдат разкрити категорично от един модел. Класически пример за това са резултатите от предишните сесии: няколко дена загуби могат да имат негативен ефект върху качеството на играта и да повлияят на следващите сесии. Или пък концентрацията при игра на 8 маси може би е значително по-ниска от тази при игра на 6 маси и като цяло е суб-оптимална за този играч.
    Така моделът за този играч ще има стойност по-скоро на лийкфайндър, отколкото на уинрейт.

"Субектът" който търся естествено трябва да ползва ХЕМ (или подобно), да играе доста, да е в състояние да осигури достатъчно данни, върху които да се моделира, а в най-добрия случай - да има и лийкове, които да хванем.
    Планирам да започна с експеримента след месец, а до тогава ще се радвам да прочета мнения, препоръки, въпроси и изобщо има ли заинтересовани от такова нещо. А може би по-опитните играчи могат да предложат използването на параметри, за които не съм се сетил - както знам от Диди, игра непосредствено след мач от Шампионската лига е доста по-доходна :D

2. beanit

beanit
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    1,489
    Трофейни точки:
    53
    Оценки:
    +2 / 0 / -0
    Покер ръце:
    Жив ли си бе нашио :D

3. gazavat

gazavat
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    445
    Трофейни точки:
    28
    Оценки:
    +74 / 0 / -0
    Покер ръце:
    broq masi mislq che go ima samo v HM2 kato report

4. Quman

Quman
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    504
    Трофейни точки:
    31
    Оценки:
    +0 / 0 / -0
    Покер ръце:
    He is back .... and here to stay !

5. getbigboy

getbigboy
    Expand Collapse
    Moderator

Съобщения:
    773
    Трофейни точки:
    33
    Оценки:
    +17 / 0 / -0
    Покер ръце:
    Аз съм доста скептично настроен като цяло и не мисля, че ще има полза от това което ще направиш. Има една книга "Надхитрени от случайността" която е доста интересна, и в нея се разказва как хората винаги търсят някаква зависимост в напълно случайни събития в различни аспекти на живота... За жалост на това се и крепи статистиката, затова и са малко успешните брокери на фондовата борса които се задържат дълго. Мисля, че ще бъдеш надхитрен от случайността, но все пак опитай :)

6. Hristo82

Hristo82
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    2,024
    Трофейни точки:
    83
    Оценки:
    +291 / 11 / -51
    Покер ръце:
    Щом всичко е на случаен принцип, то аз тогава имам пророчески способности, защото винаги след адския гуд рън за Х ръце познавам какво ще последва, а именно яко шибинг :D и след това пак познавам, че ще дойде моя ред да ги шибингирам :p
    До сега никога не съм сгрешил с пророчеството, даже определям и с голяма точно колко ръце ще продължи тази забава :p
    Отдавна вече не се радвам, когато ме хитне якия рън в който се чувстваш, като покер звезда :D и си викаш баси колко съм задобрял и Айвито да ми седне ще му покажа от де е изгрява слънцето :p
    Не след дълго обаче всичко си идва на мястото, а компютърната мишка изтръпва защото знае, какво я чака ;)

7. gavrosh

gavrosh
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    1,007
    Трофейни точки:
    36
    Оценки:
    +3 / 0 / -0
    Покер ръце:
    Искам да ви напомня, че целта на модела не е да ви предскаже точни (или близки) бъдещи печалби, нито пък суингове/ски писти. Вариацията ще заеме своето полагаемо място в модела и няма да се търсят зависимости на случайните събития.
    Изобщо, ако се абстрахираме от "предсказващия" момент, моделът може да донесе информация за настоящето, като например: "уинрейтът пада с 15% ако се правят сесии по-дълги от 4 часа".
    Също така сравнения с икономически и прочее модели (и тяхната адекватност) не са много уместни, но все пак ми е интересно какви асоциации ви навява понятието "модел" :)

8. Pro2type

Pro2type
    Expand Collapse
    Administrator

Съобщения:
    1,244
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +206 / 3 / -3
    Покер ръце:
    Звучи интересно и определено може да има някаква полза ... не знам колко голяма, само ми е интересно как смяташ да обработваш данните, защото на мен ми се струва като много работа.

9. jully

jully
    Expand Collapse
    Super Moderator

Съобщения:
    1,553
    Трофейни точки:
    48
    Оценки:
    +60 / 0 / -0
    Покер ръце:
    И на мен ми звучи интересно ,но определено ще е сложно да се таргетнат факторите който са безброй.
    Бтв и в ХЕМ 1 може да се видят масите като разделите изиграните ръце на броят часове и като знаете на средно по колко ръце се правят на маса .
    Този статс с масите го имаше в първият тракер и беше як :)

10. dennydarock

dennydarock
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    57
    Трофейни точки:
    6
    Оценки:
    +0 / 0 / -0
    Покер ръце:
    Също и на мен ми звучи интересно и определено ми се иска да видя реализирането на нещо подобно, тъй като ще имаме още един начин за допълнителни leakbuster-чета. Пък и бих се пробвал като "Субектът" и вероятно ще добър избор на такъв, защото тепърва катеря лимитите и със сигурност имам някой по-сериозни лийкове... :)

11. gavrosh

gavrosh
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    1,007
    Трофейни точки:
    36
    Оценки:
    +3 / 0 / -0
    Покер ръце:
    dennydarock, май още не можеш да получаваш лични съобщения. Пиши ми на скайп gavrosh44 за повече детайли.

Сподели страницата