1. Този форум използва бисквитки. С посещаването му, Вие се съгласявате с метода ни на тяхното използване. Научете повече.

Pokers 1% Question.

Дискусия в 'Дискусия на покер ръце' започната от Miserry, 15 октомври 2014.

1. Miserry

Miserry
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    433
    Трофейни точки:
    58
    Оценки:
    +141 / 1 / -3
    Покер ръце:
    Видях подобна тема в един друг форум (където хората си задават различни въпроси относно различни спотове, като flop textures, pfr ranges, calling ranges, cbet %? etc.) и реших да я постна тук, да видя дали ще потръгне. :)

Ще опитам да започна с първата мисъл, която ми изскочи.

We raise the CO (2,5bb), and BTN calls, флоп-а е 642tt (two tone), обикновено на такива флопове позицията играе най-важна роля в single raised pot, освен ако CC range не е супер експлойтабъл.

Та каква би била идеята ни, когато сме рейзнали CO ?

Другото, което ми идва е BTN raise (55%, 2х ореn), ние 3бет от SB ~ 22% (Аз 3бетвам до 7бб, така че нека го сложим 7бб 3bet :) ), flop 642tt, тук идеята малко се променя, защото пота е по-голям и SPR-a е по-малък, така че позицията не оказва толкова голямо внимание, както в горния случай, освен това рейнджа на SB е доста по-силен, за разлика от този на BTN (capped usually), освен това equity wise сме доста големи фаворити (SB), нещо от рода на 65-35, дори повече, ако приемем, че бтн дефендва достатъчно vs 3bet.

Последна редакция: 15 октомври 2014
  2. Seth

Seth
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    873
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +327 / 3 / -3
    Покер ръце:
    Добра идея, Ицо. По-късно ще погледна по-подробно.

На пръв поглед ми се струва, че това не е вярно. Поне по спомен, като съм разглеждал подобни спотове е около 55% на 45% в полза на SB.

3. Miserry

Miserry
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    433
    Трофейни точки:
    58
    Оценки:
    +141 / 1 / -3
    Покер ръце:
    Да, моя е грешката, не знам защо съм се подвел така. :D Дори може би е по-малко, когато 3бетваме 22%.

Чувствайте се свободни да задавате спотове, за които имате въпроси, дори да не сме отговорили все още на по-старите.

4. RealSot

RealSot
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    1,608
    Трофейни точки:
    83
    Оценки:
    +385 / 15 / -18
    Покер ръце:
    Когато БТН краде с мин рейнз 2 бб , блиндовете трябва да защитават агресивно за да не може БТН да прави автоматична печалба с всеки две карти. Ако блиндовете фолдват заедно 57.1%, то БТН може да отваря всеки две карти печелившо. Затова СБ и ББ трябва да защитават заедно 42.9% . Като СБ ще трябва да защитава 30%-40% спрямо ББ, защото:

1) СБ получава по лоши директни пот оддс от ББ.
    2) Когато платим от СБ създаваме много мултилей потове с най-лошата позиция и създаваме много благоприятни ситуации за скуиз от ББ.
    3) СБ не може да затоври действието префлоп НИКОГА.

Затова и премахваме колинг рейнджа, защото ако СБ миксира с кол и 3бет, то ще бъде лесна жертва и лесно експлойтнат. Понеже няма да имаме колинг рейндж от СБ, то ще 3бетваме целият си рейндж. Ще 3бетваме линеарно, защото няма причина да го правим полялизирано. Мисля си, че 22% срещу 55% БТН опън е твърде много. Може би трябва да бъде 16-18% макс. Ако отваря по-широко (60%+) тогава повече 3бет.

Нещо такова :{77+,A2s+,K9s+,Q9s+,J9s+,T9s,98s,87s,ATo+,KJo+ }=16%

Предлагам да дефинираме в ситуацията как изглежда 55% опън от БТН. Как изглежда СБ 3бет рейнджа (дали ще е 22% или 16-18%). Каква ще е стратегията на БТН срещу СБ (колко 4бет и кол). И чак тогава да разгледаме борда как ще го играем.

Ето как би изглеждал модела :
    BTN open 2bb
    SB 3-bets to 7bb
    BTN 4-bet to 16-17 bb(????)
    Min Required Fold equity=14/23=~60%

В случая БТН трябва да защити 0.35*0.5=17.5% . Ще слагаме ли овърдефенд на тези 17.5% ?

5. Miserry

Miserry
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    433
    Трофейни точки:
    58
    Оценки:
    +141 / 1 / -3
    Покер ръце:
    Ако бутона защитава и със кол, тогава определено трябва да се сложи овърдефенд и то доста според мене, защото сб реализира супер много екуити вс колинд рейндж с ботъма си, като АТо, А2с и подобни.

Бих сложил тотал към 50 до 55% фолд 3бет от бутона.

Като цяло темата не е с цел да пишем гто-та, така че ще сложим обикновения рег на small stakes, който 4бетва от бтн за валю JJ+/AK - TT+/AK, като можем да му сложим somewhat балансиран рейндж спрямо сайза на 4бет-а му, което ще рече 40/60 блъф/валю, което прави 6.21% рейндж или ТТ(3) + / АК, А4о, А3о, А5о(6). [ 11.3 % 4бет ], остават ни 35% за кол,
    [99-55, TdTh, TdTs, TdTc, AQs-A2s, K2s+, Q8s+, J8s+, T8s+, 97s+, 86s+, 75s+, 65s, 54s, AQo-ATo, KJo+, QJo] = 19.68% range, което е 35,8% от целия рейндж.

Съответно в случая бтн ще фолдва 53% вс 3бет.

A и това за блиндовете, че трябва да защитават точно този процент не е вярно, но е друга тема и бихме могли да я подхванем по-късно. :)

Последна редакция: 15 октомври 2014
  6. RealSot

RealSot
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    1,608
    Трофейни точки:
    83
    Оценки:
    +385 / 15 / -18
    Покер ръце:
    Значи БТН трябва да защити 25-27% срещу 3-бет от СБ.
    БТН трябва да прецени какъв е 5-бет шов рейнджа на СБ и да 4-бет колне с ръце, които имат повече от 42% (2бб-->7бб-->15.5бб-->100бб , 84.5/201=42%) екуити срещу 5бет шов.
    Да приемем, че СБ ще шовира топ 35% от 3бет рейнджа си , защото рейнджовете са много широк и слаб и не може да шипва много.).
    0.35*22%=7.7% 5-бет шов, което ми се вижда много широк рейндж (99+АQ=5.13%) и затова си мисля, че 22% е много или греша ?
    Ако шипва 99+AQ то >42% имат ТТ+АК (3.47%) като вкараме и 3.47% A9o,KTo,QTo,JTo блъфове става ~7%, значи трябва да колнем още 18-20%
    {99-22,AQs-A2s,K8s+,Q8s+,J8s+,T8s+,97s+,86s+,75s+,65s,AQo-ATo,KJo+,QJo} това са 18.7% нещо такова ми се върти в главата на първо гледане.
    Идеи ?

7. RealSot

RealSot
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    1,608
    Трофейни точки:
    83
    Оценки:
    +385 / 15 / -18
    Покер ръце:
    Да така, е забравил съм да напиша minimum.

Горе доло еднакви рейнджове сме докарали :

и

Някой да напише точният модел:
    СБ 3бет рейндж
    БТН кол 3бет рейндж

и да започва анализа .

Това с ГТО сметките беше с цел, че трябва да знаем какъв е БТН рейнджа и да сложим някъв що годе гто рейндж, защото едни хора дефендват едни ръце, други втори, трети 4бетват 10%-15% рейндж, трети 2-3% и т.н.

8. Seth

Seth
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    873
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +327 / 3 / -3
    Покер ръце:
    Ицо идеята ти е как да си играем перфектно рейнджовете срещу играещ близко до gto опонент или как да експлойтваме популацията на този тип борд?

И в двата спота може да се каже, че и двамата играчи мисват флопа с рейнджовете си. Как ви се струва във втория спот, стратегия на СО, при която сбетва много голяма част от рейнджа си с малък сайз на флопа? Предвид, че има много ръце, които имат добро екуити срещу колинг рейнджа или срещу рейнджа, който бутона би стабнал, но е трудно да ги чек колнем. Също има много ръце, които имат нужда от протекшън и достатъчно ръце, с които можем да продължим срещу рейз? Бутона от своя страна ще трябва да дефендва много широк рейндж срещу подобна стратегия?

В първият спот имам усещането, че повечето регове стабват прекалено много на този борд, като е чекнато до тях и им играя експлойтив. Като цяло стратегията ми е да сбетвам уязвимите си ръце, както и овър карти с блокъри за флъша, фдта и бекдори и да чек колвам част от овърпеърите си и част от нътс флъшовете. Също експлойтив, ч/р някои бекдори с овър карти. Като цяло често изпадам в трудни спотове срещу регове, които играят бет бет флоп и търн и не съм сигурен дали не е по-добре да играя с голям ч/р %, докато не престанат да стабват?

9. Miserry

Miserry
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    433
    Трофейни точки:
    58
    Оценки:
    +141 / 1 / -3
    Покер ръце:
    Не бих искал да играя екслпойт, защото различните хора си имат различни интереси и играят по различен начин рейнджа си, за това се опитвам да разбера къде долу-горе е оптималната игра при тези рейнджове, за да имам после идея как мога да ги експлойтвам.

Мисля, че казаното от тебе за първия спот може спокойно да важи с по-голяма сила и за втория.

Целта беше да разгледам ЕВ-то на бет ~35% от пота, обикновено хората не дефендват достатъчно срещу такъв тип бетсайз и отделно тогава смятам, че ще трябва задължително да има рейзинг рейндж, но в същото време нашия рейндж е по-силен от неговия и това би било кофти за него.

Ако не си направи някакъв рейзинг рейндж, то предполагам ще трябва да колва с ръце като QJ дори без бдфд, което е кофти, имайки предвид, че ще сбетваме всички KQ, AQ, AJ, KJ type ръце.

За CO vs BTN спота не ми харесва малък сбет, защото имаме доста 1pairtype hands, които не са щастливи да дават оддс на 2 овър карти с бдфд.

crEV-то ми не работи и не съм в процес на оправянето му, но ако някога ми пратят нов код ще го отворя да разгледам нещата.

10. Seth

Seth
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    873
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +327 / 3 / -3
    Покер ръце:
    На мен ми харесва да колвам, рейндж подобен на първата картинка на RealSot с 22+, K8s+. На флопа вс 35% бет се колва any gs+, any fd, any bdfd, any pair, any AT+, any KQ и KJ with one heart(приемам, че фдто е купи). Проблема за бутона идва на бланк рън аути, понеже ще има прекалено много еър и сб ще има инициативата да овър блъфира. Но може да ги разглеждаме един по един.

11. Miserry

Miserry
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    433
    Трофейни точки:
    58
    Оценки:
    +141 / 1 / -3
    Покер ръце:
    То дори да ги разглеждаме, винаги ще сме фаворити откъм екуити, валю комбота и плейабилити, освен ако бутона не почне да си колва силните ръце и да играе с uncapped range, което пък ще повлияе на ев-то му, когато 4бетва, тоест понеже сб трябва да играе по-тайт рейндж единственото решение е да отваря по-малък %, но хората не го правят.

Та имайки предвид, че хората почти винаги искат да имат 4бет, когато са бтн, те се поставят в ситуации с където са с голям disadvantage.

В момента си пиша със scylla, да видим до къде ще докараме crEV-то, да го видя тоя модел. :D

Като заговорихме за такъв вид игра ми изникна още един въпрос и ще си го впиша засега, за да не го забравя после. :D

btn-bb we raise 2bb 55%, bb calls
    246tt имаме J4s, ако бетнем и ни колнат обикновено не сме много щастливи, защото ще сме назад откъм екуити.

Но пък ако чекнем, ръката ни е доста vulnerable и пак не сме щастливи, за това бихме могли в бъдещето да обмислим 40% сбет сайз. Но това всичко за по-късно ofc.

Последна редакция: 17 октомври 2014
  12. Seth

Seth
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    873
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +327 / 3 / -3
    Покер ръце:
    Да това е нормално, все пак целта на бутона е да губи по-малко от 200бб/100 с ботъма си, ако това е вярно няма нужда да си засилва колинг рейнджа по някакъв начин.
    Просто флопа е такъв, че широк рейндж флопва предимно овъркарти и е трудно да защити близко до 1-А на различните рънаути, което пък позволява на агресивен играч да принтира пари, когато е на мястото на сб в този спот.

Аз имам crev от скоро и все още съм като индианец :D, ако искаш мога да ти пусна ТВ да го разгледаме.

13. Seth

Seth
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    873
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +327 / 3 / -3
    Покер ръце:
    В последно време се убедих за примера с J4, че бет е по-добре особено срещу хора, които не ч/р флопа много агресивно. Имаме достатъчно fold+pot equity за да е +ev cbet със сигурност. И понеже рейнджа на опонента ни е съставен главно от овъркарти генерираме много EV (май не се изразих правилно, по-скоро не позволяваме на опонента ни да фрийролва екуити с голяма част от рейнджа си) всеки път, когато фолдне рандом 2 такива. Бих чеквал 34 или 54 по-често.

Последна редакция: 17 октомври 2014
  14. Miserry

Miserry
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    433
    Трофейни точки:
    58
    Оценки:
    +141 / 1 / -3
    Покер ръце:
    Да де, то е +ев сбет със сигурност, но проблема е, че чек може да е с по-високо ев. (и най-вероятно е) Поне в едно видео, което гледах човека го обясни доста ясно и ме убеди дори без да правя модели и анализи.

15. Seth

Seth
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    873
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +327 / 3 / -3
    Покер ръце:
    Кой е човека? Специално в този пример около 70% от рейнджа на ББ е 2 овър карти и понеже имаме блокър около 65% са без J, като чек бекнем и лийднат търна, съответно ние колнем или пък в сценарий, в който минем ч/ч на търна си реализират 30те % екуити.
    Също срещу BB рейндж J4 е валю бет (има над 50% екуити срещу колинг рейндж), но това са подробности.

16. Miserry

Miserry
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    433
    Трофейни точки:
    58
    Оценки:
    +141 / 1 / -3
    Покер ръце:
    lnternet е човека.

Иначе J4 e valuebet вс колинг рейнджа на ББ префлоп, но не и на флопа, ако сложим колинг рейндж или рейндж, който продължава вече не е valuebet, това имах предвид.

Мисля, че си оправих crEV-то, по-късно може да направя един модел за 3бет пота сб-бтн, ако съм в състояние.

17. Seth

Seth
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    873
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +327 / 3 / -3
    Покер ръце:
    Да прав си, но е доста близко, поне според рейнджовете, които колвам аз. А Internet разглежда точно този спот или подобен?

18. Miserry

Miserry
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    433
    Трофейни точки:
    58
    Оценки:
    +141 / 1 / -3
    Покер ръце:
    Мисля беше К6 на 862 tt btn vs bb spot.

Но проблема е, че той приема, че хората играят доста по-лууз, от колкото тези, срещу които ние играеме, тоест тогава чек-а би бил още по-лош, пък щом той го казва, смятам че при нас чек-а ще е even higher EV.

Проблема идва от там, че когато ни колнат или рейзнат стоим доста зле, тоест ние бетваме на блъф, от там нататъка блъфовете ни стават прекалено много etc. etc.

19. Seth

Seth
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    873
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +327 / 3 / -3
    Покер ръце:
    Всъщност, ако бб колва доста лууз, ще хитне този флоп по-добре. Когато ни колнат не стоим толкова зле, ще стигаме шоу даун не рядко, а на някои рънаути ще имаме +ev блъф кетч на ривъра. Също имаме блокър за валю рейзинг рейнджа му, което на практика едва ли е толкова полезно, но на теория може да е ръка, която да е част от 4бет рейнджа ни на флопа.

Разликата между 864 и 642 е огромна, рейнджа на опонента ни има двойно по-малко овър карти, които можем да фолднем, а колкото повече овър карти има в рейнджа си, обв толкова по-важен е протекшъна.

Така например, ако борда е T82 овър картите, които ще фолднем с бет на флопа стават пренебрежително малко и чек почти със сигурност е с по-високо ев, срещу адекватна стратегия.

20. Miserry

Miserry
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    433
    Трофейни точки:
    58
    Оценки:
    +141 / 1 / -3
    Покер ръце:
    Все пак си поиграх да направя някакъв модел и излиза, че чек е по-добре във вакуум, дори когато ББ не колва достатъчно срещу сбет-а ни.

Реално би трябвало да гледаме ситуацията във вакуум, защото ако и двамата играят оптимално на следващи улици, то там е съвсем друго решение, в противен случай експлойтваме нещо.

Сподели страницата