1. Този форум използва бисквитки. С посещаването му, Вие се съгласявате с метода ни на тяхното използване. Научете повече.

Измама в шаха

Дискусия в 'Общи приказки' започната от RealSot, 19 май 2015.

1. RealSot

RealSot
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    1,608
    Трофейни точки:
    83
    Оценки:
    +384 / 15 / -18
    Покер ръце:
    СЕГА - Нов скандал за измама в българския шахмат

Борислав Иванов, 13 юни 2013 г. | Шоуто на Слави

bTV Репортерите: Борислав Иванов - виновен до доказване на противното - bTV

Спирита говори също по въпроса. Какво е вашето мнение, ако може и Спирита да разкаже с подробности още по въпроса.

Последна редакция: 19 май 2015
  2. Breeze

Breeze
    Expand Collapse
    Administrator

Съобщения:
    1,566
    Трофейни точки:
    48
    Оценки:
    +61 / 1 / -6
    Покер ръце:
    "Там организаторите се бяха усъмнили в неговите победи и дори го бяха съблекли чисто гол, без да открият нищо непозволено, заради което му се извиниха." lol

3. Zografa

Zografa
    Expand Collapse
    Super Moderator Staff Member

Съобщения:
    3,724
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +422 / 10 / -17
    Покер ръце:
    Е то е ясно че е измамник:)

4. RealSot

RealSot
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    1,608
    Трофейни точки:
    83
    Оценки:
    +384 / 15 / -18
    Покер ръце:
    Измама е ако те хванат, знае ли се как го е правил ?

5. Seth

Seth
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    873
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +327 / 3 / -3
    Покер ръце:
    • Like Like x 1
    • Funny Funny x 1
  6. Twitchy

Twitchy
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    211
    Трофейни точки:
    43
    Оценки:
    +138 / 9 / -3
    Покер ръце:
    И шахматистите си имат своя филм :D

7. RealSot

RealSot
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    1,608
    Трофейни точки:
    83
    Оценки:
    +384 / 15 / -18
    Покер ръце:
    Четох по темата доста и кво излиза, че е имал телефон в обувката, с пусната шах програма и той с пръстите и давал команди. Малко абсурдно ми се вижда това да е схемата на измамата. Друго, което се твърди, че един мач играе като бог, а в другият го бие куцо и сакато, което не би трябвало да става в шах средите. Иначе хипотетично не е ли възможно, човека да се тренира с тези програми и да е заучил разни ситуации и т.н. и просто да ги бие другите и те да се дразнят ? Супер интересна ми е този топик, дали има измама. Всички казват, че има, но как е направена ? И баси ташака, това е станало преди 2 години, аз сега чувам за първи път, явно съм много отдаден на покера :) , да не стане и мене да ме събличат на някой турнир, че съм го шипнал :)

8. rvg

rvg
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    387
    Трофейни точки:
    18
    Оценки:
    +43 / 0 / -0
    Покер ръце:
    Добре де, някой по-разбиращ нека разясни какво е това чудо дето се държи в обувката и помага в шаха, на мен поне абсолютно нищо не ми идва на ум. По какъв начин я получава информацията тоя компютър или човек, който я инпутва, и по какъв начин получава Борислав хода, който да играе?

9. EasyGame

EasyGame
    Expand Collapse
    Well-Known Member Resource Gardener

Съобщения:
    4,194
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +219 / 6 / -22
    Покер ръце:
    С единия крак въвежда хода на противника, компютъра изчислява и на другия крак получава правилния ход (това сега си го измислих, но може и да има нещо вярно).

Последна редакция: 19 май 2015
  10. Hristo82

Hristo82
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    2,016
    Трофейни точки:
    83
    Оценки:
    +286 / 11 / -50
    Покер ръце:
    Може да е на принципа на морзовата азбука, да има вибриращо устройство и да му потупва.
    Стига човек с компютъра да вижда дъската с фигурите !

11. Hristo82

Hristo82
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    2,016
    Трофейни точки:
    83
    Оценки:
    +286 / 11 / -50
    Покер ръце:
    Инак може и да има и вграден устройство в подметката, само трябва да е измислил как да въвежда и получава информацията !

12. rvg

rvg
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    387
    Трофейни точки:
    18
    Оценки:
    +43 / 0 / -0
    Покер ръце:
    Мда, реално би могло с някакви почуквания да се изпращат и получват координатите съответно на направения ход и хода, който трябва да се играе, но на последния линк горе, някакъв твърди, че бил направил много труден ход за 10 сек, което е прекалено малко време да предадеш инфото, софта да измисли хода и да го получиш обратно по тоя начин.

13. aazz

aazz
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    107
    Трофейни точки:
    28
    Оценки:
    +86 / 7 / -6
    Покер ръце:
    Според Maxim Dlugy-грандмастер той е имал устройство в крака на което е качена програмата и не му трябва външна комуникация и затова може и в бункер да го използва. Иначе въвеждането на ходовете е както казаха по-горе с морзовата азбука и с вибрации ги получава от устройството.
    Шахът е много умалена версия на checkers (а чекър е решен доколко знам) но разбира се там вариациите са в стотици хиляди пъти по-малко. Иванов каза, че не е имал треньор което означава, че се самообучавал и съответно е използвал изцяло компютърната програма. Това че е малък за да е толкова добър също е несериозен аргумент, защото начините на учене напредват и стават по-ефективни постоянно.
    Както ги описва нещата Maxim Dlugy, че е ходил странно и още подробности излиза адски съмнително, но има разминавания в показанията. Maxim Dlugy казва, че Борислав Иванов е отказал да си събуе обувките защото са му миришели чорапите, докато последният обяснява, че не е казвал такова нещо. (Може би трябва да се провери официалния доклад, но в България фалшифицират пълномощни и съдът го одобрява пък каквоостава за доклад на шахматен турнир.

14. RealSot

RealSot
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    1,608
    Трофейни точки:
    83
    Оценки:
    +384 / 15 / -18
    Покер ръце:
    Мен ми се струва абсурдно това с морзовата азбука в обувката.

15. rvg

rvg
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    387
    Трофейни точки:
    18
    Оценки:
    +43 / 0 / -0
    Покер ръце:
    Пак е прекалено малко време за всичко това да се случи за 10 сек, даже само предаването и получването, отделно устройство с такива размери ще му трябва повечко време да намери адекватен ход.

16. RealSot

RealSot
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    1,608
    Трофейни точки:
    83
    Оценки:
    +384 / 15 / -18
    Покер ръце:

Интересно, но не мога да повярвам, че ги е чийтвал и не са го фанали.

17. RealSot

RealSot
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    1,608
    Трофейни точки:
    83
    Оценки:
    +384 / 15 / -18
    Покер ръце:
  18. toxic

toxic
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    923
    Трофейни точки:
    18
    Оценки:
    +46 / 13 / -6
    Покер ръце:
  19. toxic

toxic
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    923
    Трофейни точки:
    18
    Оценки:
    +46 / 13 / -6
    Покер ръце:
    Според мен момчето мами, но не могат да го хванат. Виновни са федерациите, защото не осигуряват компетентен контрол. Не може да обвиниш и накажеш някой без доказателства само защото играе прекалено силно. Обзалагам се, че с днешните технологии има доста киборги. Шаха отдавна не е игра на ума. Изключение правят блиц партиите. Ако времето е ограничено от 2 до 5 минути за партия, ще бъде по-реално.

20. Zografa

Zografa
    Expand Collapse
    Super Moderator Staff Member

Съобщения:
    3,724
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +422 / 10 / -17
    Покер ръце:
    Турнирите на най-високо ниво би трябвало да са доста добре контролирани, все пак избухне ли подобен скандал на турнир с голям награден фонд и известни гросмайстори играта рязко ще отиде в кофите и самите играчи просто няма идея да го правят заради лонг ръна(освен ако не са прекалено глупави и лакоми??). Представете си да стане фал с някой от топ20 шахматистите - ще пострадат всички останали...

Тея индииски турнири за 3000 рупеи са нищо, то предполагам на всеки турнир тук в България има по един измамник, който не го хващат...

Сподели страницата