1. Този форум използва бисквитки. С посещаването му, Вие се съгласявате с метода ни на тяхното използване. Научете повече.

Grinders ви предизвиква - проверете физическото си състояние

Дискусия в 'Общи приказки' започната от Bighazelnut, 22 януари 2015.

?

Посещавате ли фитнес?

Анкетата е изтекла: 2 май 2015.
  1. Да, веднъж месечно

0 на брой вота
    0.0%
  2. Да, веднъж седмично

1 на брой вота
    1.6%
  3. Да, няколко пъти седмично

34 на брой вота
    54.0%
  4. Не

28 на брой вота
    44.4%
  1. Bighazelnut

Bighazelnut
    Expand Collapse
    Value Control

Съобщения:
    1,560
    Трофейни точки:
    63
    Оценки:
    +58 / 1 / -6
    Покер ръце:
    Пет са показателите, кои­то свидетелстват за добро физическо състояние: издръжливост, тоест поведение­то на сърцето и на мускулна­та система при продължител­но натоварване; сила на мус­кулите; гъвкавост на ставите; телесно тегло, включително съотношение между мускул­на маса и тлъстини; жизнен тонус.

Ако наблюденията ви показват, че не всички от по­сочените елементи отговарят на изискванията, правете фи­зически упражнения по 45 минути три пъти седмично, за да поддържате добра форма на тялото и да се чувствате психически комфортно.

Как да разберете дали фи­зическото ви състояние дейс­твително е добро?

Много лес­но ще проверите, ако може­те всеки ден да извършвате следните движения, без да се озорвате:

Последните 2-3 години и аз занемарих физическото си състояние, така че и аз ще се включа считано от утре. Да видим, кой ще успее, да изпълни предизвикателството!

2. Spitfire

Spitfire
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    2,010
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +251 / 27 / -33
    Покер ръце:
    Успех за 30 дена от 20с планк да достигнете до 5минути :D

3. Racer

Racer
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    622
    Трофейни точки:
    18
    Оценки:
    +11 / 0 / -0
    Покер ръце:
    То 5 минути планк си е баси "бегинъра"... Но не е само то, всичките са нереални. Ако приемем, че първите дни сме далеч от максимума съм съгласен, но това не е за хора, които са в лоша форма. ;)

П.С: Тамън да се включа и ме домързя ;) Ще си джуркам фитенса.

4. Zografa

Zografa
    Expand Collapse
    Super Moderator Staff Member

Съобщения:
    3,729
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +431 / 10 / -17
    Покер ръце:
    Това с планка дори не е нужно - напоследък с доста тестове се установи че няма нужда да се прави планк повече от 10-15 секунди за 1 повторение, а 5те минути просто може да се правят на 20-30 повторения. А да не говорим и за коремните преси, които са си направо опасно упражнение за кръста. Не съм треньор или нещо подобно, но напоследък заради здравословни проблеми ми се наложи да се образовам доста... та особено ако не сте във форма не си причинявайте излишен damage на тялото правейки безумия като 5 минути планк или 20+ коремни всеки ден.

П.п Общо взето и с 4те упражнения можете да се прецакате ОСОБЕНО ако не сте в добра форма, и не искам да ви действам демотивиращо - най-добре се вижте с професионален треньор, който да прецени адекватно вашето състояние да ви покаже техниката на упражненията в програма, подходяща за вас.

Последна редакция: 23 януари 2015
  5. Wissy

Wissy
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    1,318
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +152 / 3 / -11
    Покер ръце:
    Nqma vqrno v tova koeto kazvash Zograf. Edinstvenoto koeto shte posuvetvam e vsichko da stava s vremeto ne da se napuvate izvednaj osobenno ako ne ste vuv forma ili nqmate opit v tezi neshta.

6. mitkos

mitkos
    Expand Collapse
    Administrator Resource Gardener

Съобщения:
    1,094
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +195 / 5 / -20
    Покер ръце:
    Стига демотивира бре Зограф :)
    Много по-опасно е да не правиш нищо от колкото да правиш тези упражнения.
    Няма нужда да си наемеш професионален треньор за да направиш 5 клека. Това е едно от най-естествените движения (занемарено последните 100-тина години).
    Ти ако за лицевата опора и клека, кажеш че са опасни то ми кажи спорт освен такива като шаха, които са по-малко опасни?
    Повечето непрофесионални травми идват от хвърляне в големи натоварвания след 5 години седене на стол в офиса.
    Тази програма ми се вижда балансирана за начинаещи.
    Задължително трябва добре да се загреете което не го пише.

Spitfire няма как за 1 месец да направиш някакво драматично развитие в мускулите, но не е и нужно. Те са "забравили" как да работят с годините и за 1 месец ще имат минимален визуален прогрес, но ще придобият еластичност и сила идваща не от обема, а от нервната система.

Последна редакция: 23 януари 2015
  7. vlade

vlade
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    89
    Трофейни точки:
    18
    Оценки:
    +13 / 0 / -0
    Покер ръце:
    За планковете не съм сигурен, но за останалите неща съм съгласен със Зографа. Тренирам от доста години, а от 5 тренирам с дискова херния. Тези упражнения в повечето случай се правят грешно като техника и като продължителност, което води до рискове от контузия или в по-добрия случай до не оптимално натоварване.

8. niki6a87

niki6a87
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    47
    Трофейни точки:
    8
    Оценки:
    +13 / 0 / -0
    Покер ръце:
  9. Wissy

Wissy
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    1,318
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +152 / 3 / -11
    Покер ръце:
    Mitkos +1

Vlade tova 4e gi pravat horata pogreshno ne znachi 4e sa riskuvi, da se nauchat pravilno i nqma da ima problemi. Trupa se opit gleda se i izuchava ot hora razbirashti ot tova i se poluchavat neshtata lesno. Stiga da ima jelanie razbira se, 4e bez nego nqma da stane rabotata :)

10. vlade

vlade
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    89
    Трофейни точки:
    18
    Оценки:
    +13 / 0 / -0
    Покер ръце:
    Да, по-малкото зло е сигурно от да не правиш нищо. Но 250 клека ми се виждат излишно натоварващи за коленете, а 150 коремни, при лоша техника, са си направо кофти за кръста :)

11. Hristo82

Hristo82
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    2,022
    Трофейни точки:
    83
    Оценки:
    +289 / 11 / -50
    Покер ръце:
    Дори навеждането да си вържеш обувките е много опасно ако човек е амортизиран и в лоша форма. Повечето проблеми с гръбначният стълб идват най-вече от слаби мускули на гърба, еректорите и слаби коремни мускули. Неправилните стойки и при седене, трениране и т.н. също вредят на гръбначният стълб, но ефекта става още по силен когато мускулите са слаби.

Аз съм имал случаи с прекъсване на тренировките за по дълго време и започват да ми се появяват болки в кръста от скапания стол и само след 1-2 тренировки с мъртва тяга и болките изчезват. Ако някой вече има по сериозни проблеми, тогава може да е противопоказно за някои случаи да се правят определени упражнения, но за здрав човек не съм съгласен, че не трябва да се правят коремни преси, заради кръста.

Проблема е ако еректорите са слаби и тогава при пресите натоварването на гръбначният стълб е по голямо. Това съм го изпитал лично пак след по голямо прекъсване.
    Ако някой го е страх да прави мъртва тяга, задължително трябва да прави поне гръбни хиперекстензии с които да поддържа силни еректори.

При клековете ако някои има проблем, то пак е заради слаби еректори и лоша техника, особено при повече килограми някои допускат грешки и даже точно на клековете се допускат най-много грешки в техниката на изпълнение.

За да обобщя ще кажа, че за здрав кръст са нужни и здрави мускули на гърба и корема. Аз преди си спомням пак след прекъсване и отслабени еректори, правя повдигане на краката от вис на лост за корем и ме боли кръста и усещам как мускулите са ми слаби и позволяват на гръбначният стълб да се извие повече и когато съм влезнал във форма няма никакви проблеми с това упражнение.

Друго съм забелязал освен тренировките с тежести, много помагат и упражненията за гъвкавост на гръбначният стълб. Едва ли ще чуете някой практикуващ йога сериозно да има някога проблеми с гръбначният стълб ! Котките между другото са един много добър пример със тяхното задължително протягане и в двете посоки има го това упражнение и в йогата и котките не пропускат да правят това при ставането ако са били по дълго в една поза.

За здрав кръст трябва здрава физика, а не пазене (ако човек е здрав) !

Преди съм го пускал този клип с упражнения, които лично съм пробвал и са много добри за хора с проблеми и профилактично. Много е важно да се поддържа оптимално водно съдържание на между прешлените дисковете и за това много помагат подобни разтягащи упражнение.

https://www.youtube.com/watch?v=toDNwxQTSzI&feature=player_embedded

12. Zografa

Zografa
    Expand Collapse
    Super Moderator Staff Member

Съобщения:
    3,729
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +431 / 10 / -17
    Покер ръце:
    Абсолютно съм съгласен че движението е задължително, но за тюфлеци които 2 години са лежали да започнат да правят тея неща от първия пост си плаче за контузия. Поговорете си с някой треньор/кинезитерапевт преди да се смажете - има компетентни в София със сигурност дори някои четат форума.Аз само ще ви кажа не питай старило питай патило:)

13. mitkos

mitkos
    Expand Collapse
    Administrator Resource Gardener

Съобщения:
    1,094
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +195 / 5 / -20
    Покер ръце:
  14. rvg

rvg
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    387
    Трофейни точки:
    18
    Оценки:
    +43 / 0 / -0
    Покер ръце:
    Абе кви са тия 250 клека бре? Аз клякам 10тина пъти със 100кг, ама даже и 100тина кляка без тежест не ми се вярва, че мога направя, за 250 изобщо дума не може да става.

15. toxic

toxic
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    923
    Трофейни точки:
    18
    Оценки:
    +46 / 13 / -6
    Покер ръце:
    тия упражнения са глупости

16. Hristo82

Hristo82
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    2,022
    Трофейни точки:
    83
    Оценки:
    +289 / 11 / -50
    Покер ръце:
    Няма глупави упражнения, но друго си е да усетиш желязото в ръцете, да усетиш как те натиска щангата и да изревещ като животно. След тва да идеш до огледалото, да си свалиш тениската и да си кажеш - "Баси майката тва аз ли съм ве, баси големите ръки чуек" :p

Да друго си е така, желязото си е желязо. В тоя форум само машини ве 58% Арнита :D

17. Wissy

Wissy
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    1,318
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +152 / 3 / -11
    Покер ръце:
    Izbiite si gi tiq tejesti ot glavata horaaaa. Mqtaite se na lost i usporedka i ne go mislete.

18. antipraslak

antipraslak
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    91
    Трофейни точки:
    23
    Оценки:
    +9 / 2 / -2
    Покер ръце:
    +1

19. paev10

paev10
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    194
    Трофейни точки:
    31
    Оценки:
    +0 / 0 / -0
    Покер ръце:

20. Spitfire

Spitfire
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    2,010
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +251 / 27 / -33
    Покер ръце:
    Не знам, миналата година ходих 4 месеца на лостове 5х седмицата без голям резултат отидох на фитнес за 2 месеца и силата ми стана 3 пъти по- голяма. А ако си мислите, че на лостове е много по-здравословно очевидно ви е вързало при дроуването на гени

Сподели страницата