1. Този форум използва бисквитки. С посещаването му, Вие се съгласявате с метода ни на тяхното използване. Научете повече.

Доставки от САЩ на митницата?

Дискусия в 'Общи приказки' започната от Zografa, 4 август 2011.

1. Zografa

Zografa
    Expand Collapse
    Super Moderator Staff Member

Съобщения:
    3,726
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +423 / 10 / -17
    Покер ръце:
    Здравейте,

наскоро си поръчах спортно уредче от ибей и търговецът беше от САЩ. Доставки алабала итн и до тук тоталка излиза например 100$ всичко(50$ уреда 50$ доставката). Такааа отивам аз на митницата и там един чичко митничар ми заявява, че трябва да платя ДДС(или мито) не само на 50$ колкото струва уреда, а ми и на доставката т.е 20% на 100$. На мен това ми се струва безумие и бих искал да знам така ли е по принцип или мен тоя просто реши да ме метне?

2. haemorrhage

haemorrhage
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    399
    Трофейни точки:
    33
    Оценки:
    +12 / 0 / -0
    Покер ръце:
    http://www.mitnici.eu/?action=n&id=824

"Ако в документите фигурира една единствена сума, в която се включват транспорта и другите разходи, то дължимите вземания ще бъдат изчислени върху нея."

3. piskun

piskun
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    730
    Трофейни точки:
    16
    Оценки:
    +0 / 0 / -0
    Покер ръце:
  4. haemorrhage

haemorrhage
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    399
    Трофейни точки:
    33
    Оценки:
    +12 / 0 / -0
    Покер ръце:
    той предполагам е бил на тази митница на летището, но и там процедурата е подобна

5. Zografa

Zografa
    Expand Collapse

Съобщения:
    3,726
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +423 / 10 / -17
    Покер ръце:
    Значи в документа от ибей изрично пише че уреда е 50$ и доставката е още 50$, но плащането е за 100$ на веднъж. Нещо не разбирам как така ще ми таксуват транспорта с ДДС ама карай.

П.П сега видях това във вестника на митници - явно са ме изпържили щото си пишеше на отделен ред колко е продукта и колко е доставката...

П.п.п бях на митницата до автогарата

Последна редакция: 5 август 2011
  6. Zografa

Zografa
    Expand Collapse

Съобщения:
    3,726
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +423 / 10 / -17
    Покер ръце:
    I. Kогато закупувате нещо от физическо или юридическо лице извън ЕС:

1.Ако получавате пратка до 15 евро от лице намиращо се извън ЕС, не дължите мито и ДДС.
    2.Ако получавате пратка над 15 евро, но под 150 евро от лице намиращо се извън ЕС, не дължите мито, но дължите ДДС (20%). Пратката се освобождава от митницата по ускорена процедура на едно гише.
    3.За пратки над 150 евро дължите както мито, така и ДДС.
    4.Алкохолни продукти, парфюми и тоалетни води, тютюн и тютюневи изделия не подлежат на освобождаване от мита и ДДС!

I. Kогато получавате колет от физическо лице и не става дума за покупка (например подарък от роднина):

1.Ако пратката е на стойност под 45 евро, не дължите нито мито, нито ДДС.

Източници (Агенция митници):

1.Какво трябва да знаем когато получаваме пощенски пратки?
    http://info.mitnica.com/index.php?p=coment69
    2.Започна пилотен проект за обработка на едно гише на входящи международни пощенски колетни пратки
    http://info.mitnica.com/index.php?p=...%EA%E8&id=3730
    3.Нови правила при получаването на колетни пратки (по-стара тема, част от информацията е нвалидна, но съдържа и много полезна информация)
    http://info.mitnica.com/index.php?p=coment65

При всички положения, дори и да не дължите мито и ДДС, пак може да се наложи да отидете и да освободите пратката си от митниците. В такъв случай се заплаща само такса за обработка.

Ако пратката ви бъде задържана на митнцата, ще получите писмено уведомление. На гърба на уведомлението трябва да напишете личната си информация (номер на лична карта, име, подпис). Когато отидете до митницата, носете със себе си уведомлението, лична карта и разпечатка от PayPal, която да удостоверява каква сума сте заплатили за колета "

"При определянето на дължимите мито и ДДС и за пратки с незначителна стойност, и за пратки от физически на физически лица, като основа се има предвид собствената стойност на стоките, без да се включват транспортни и други разходи. Задължително обаче в придружаващите документи собствената стойност трябва да е посочена на отделен ред. Ако в документите фигурира една единствена сума, в която се включват транспорта и другите разходи, то дължимите вземания ще бъдат изчислени върху нея."

7. Zografa

Zografa
    Expand Collapse

Съобщения:
    3,726
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +423 / 10 / -17
    Покер ръце:
    Чиста пържола са ми направили значи, чудя се дали да ида да се разправям. Верно че става дума за 15 лв ама все пак нямат право да се гаврят по този начин.

8. haemorrhage

haemorrhage
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    399
    Трофейни точки:
    33
    Оценки:
    +12 / 0 / -0
    Покер ръце:
    а с каква поща е изпратено от usa , че го получаваш на автогарата

9. Zografa

Zografa
    Expand Collapse

Съобщения:
    3,726
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +423 / 10 / -17
    Покер ръце:
    US priority

10. pinobg

pinobg
    Expand Collapse
    Member

Съобщения:
    16
    Трофейни точки:
    1
    Оценки:
    +0 / 0 / -0
    Покер ръце:
    Не са те излъгали, така е. Цената на стоката за пред митница трябва да е CIF Sofia. Това значи, че транспортните разходи трябва да се включат (ако не са вече включени в цената) в крайната цена на стоката. В твоя случай, цената на нещото е 100$, следователно дължиш ДДС - 20% в/у 100$.

Това, което си цитирал се отнася само в случаите на пратки от физическо лице до физическо лице (като подарък). По принцип в някои случаи може да мине и по тази линия, но в общия случай е въпрос на желание от страна на митничаря :)

Последна редакция: 5 август 2011
  11. EasyGame

EasyGame
    Expand Collapse
    Well-Known Member Resource Gardener

Съобщения:
    4,195
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +219 / 6 / -22
    Покер ръце:
    То и няма смисъл да те пържат... не ги взимат те тия пари (поне не директно). На мен 1 път ми се е налагало да се разправям с митниците и всичко мина доста добре - всеки ми каза къде да ида и какво да направя и си свършиха работата. Само ако нямаш EORI номер се бавиш още един ден (понякога не бил нужен). Аз затова гледам неща от UK - доставката е евтина, цените са поносими и няма ходене до митници (ДДС-то вече е платено в UK, а мито не се дължи за стоки в съюза)

12. ARSENAL

ARSENAL
    Expand Collapse
    Active Member

Съобщения:
    33
    Трофейни точки:
    6
    Оценки:
    +0 / 0 / -0
    Покер ръце:

Точно така е, не са те изпържили изобщо.

Минал си по общия ред.

Естествено си могъл да вземеш мерки предварително и да ги избегнеш тези 20%, ако си бил запознат подробно с режима.

В случая единствено е могло митничаря да си затвори малко едното око, но пък и той за какво да си взима беля на главата, след като ти не си си свършил работата преди това.

13. Zografa

Zografa
    Expand Collapse

Съобщения:
    3,726
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +423 / 10 / -17
    Покер ръце:
    Ясно, мерси за разясненията.

Просто ми се сториха малко странни и дебилни всичките тия неща, но както и да е явно това е реда:).

14. alabala

alabala
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    2,250
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +339 / 6 / -5
    Покер ръце:
    Специално за електроника, www.amazon.de е истината, ако желаете да избегнете разправиите по митниците.

15. mitkos

mitkos
    Expand Collapse
    Administrator Resource Gardener

Съобщения:
    1,094
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +195 / 5 / -20
    Покер ръце:
    Каква е идеята, защо от там да се избягват? В смисъл аз си поръчах преди време един Киндъл от .uk и си минах през целите разправии. Ако може да се избегнат от .de ще е ценно.

16. EasyGame

EasyGame
    Expand Collapse
    Well-Known Member Resource Gardener

Съобщения:
    4,195
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +219 / 6 / -22
    Покер ръце:
    Аз ви взех миналата година Kindle от amazon.uk, но с фирма доставчик дето одстават стоки от uk до Бг - има няколко такива. Малко по-бавно стана работата, но нямаше никакви разправии и ми взеха общо 7 лв (5-6 от който платих на Еконт-а да ми докара пратката от София). Чиста далавера си е това за мен :)

17. PYM

PYM
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    904
    Трофейни точки:
    28
    Оценки:
    +74 / 3 / -6
    Покер ръце:
    Колко време една стока стой на митницата, преди да се върне обратно?Това при положение, че никой не я е потърсил естествено.

18. Zografa

Zografa
    Expand Collapse

Съобщения:
    3,726
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +423 / 10 / -17
    Покер ръце:
    20 дни от момента в който получиш бележката(но те няма как да знаят кога си я получил т.е 20 дни от момента в който я пратят:)).

19. Rhaegar7

Rhaegar7
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    87
    Трофейни точки:
    18
    Оценки:
    +42 / 2 / -8
    Покер ръце:
  20. Spitfire