1. Този форум използва бисквитки. С посещаването му, Вие се съгласявате с метода ни на тяхното използване. Научете повече.

Doctor Who?

Дискусия в 'Общи приказки' започната от konselieri, 11 март 2015.

1. konselieri

konselieri
    Expand Collapse
    Moderator

Съобщения:
    2,619
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +366 / 4 / -8
    Покер ръце:
    Забележка:
    Оригиналният първи пост е на mitkos, постовете преди него са преместени от темата на Кларк.

Частните болници са на по-високо ниво единствено в комфорта на пациента по време на престоя. Всичко останало като качество на предлаганите медицински услуги, манипулации, операции,консултации и т.н. е на по-ниско ниво спрямо всяка една университетска болница в страната. Има изключително много случаи,в които пациенти след неуспешно лечение в частни болници се насочват към университетските за " дооправяне". Където някакси се справят ;)
    Частта от закона,касаещ частните болници е доста скандална и лобистка.Без никаква визия за необходимостта и местонахождението на такива. Само за 2013-2014 има открити 60 частни болници в страната(нито една в малък град). Познайте защо се откриват толкова много. Основната и най-успешната им дейност е източване на НЗОК. Взимат се само леки случаи, пишат се диагнози и пътеки неотговарящи на истината и се "лапка". Спирам до тук,за да не става прекалено дълго и отекчително, а и колкото и да се пише, аз не виждам как нещо ще се промени, защото има огромни интереси в тая сфера.

@Spitfire- За доста неща си в час,но тука за Каспелата въобще не си наясно.Докато бях студент знам отзивите от нея, а и познавам лично хората,които са в управата.
    Ако аз се разболея не би ме интересувало колко е мизерна стаята или тоалетната ми в болницата, а това дали ще бъда лекуван професионално и адекватно.

Заблуда е,че по-скъпото е по-добро винаги,в здравеопазването особено.

И за да отговоря на Кларк изцяло: бих отишъл в частна болница,само ако се касае за нещо незначително като : фрактура на крайник;банални инфекции;ултразвук;из-следвания; разбиване на "камъни" в бъбреците и т.н. Неща които трудно биха се усложнили и не застрашаващи пряко или косвено живота ми ( и неговото качество)

ПП Брийз, трябва да оправиш проблема с пренасянето,щото се губят цели изречения след като някоя дума не може да се пренесе на нов ред.

Последна редакция от модератор: 11 март 2015
  2. Hristo82

Hristo82
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    2,024
    Трофейни точки:
    83
    Оценки:
    +295 / 11 / -51
    Покер ръце:
    А моят подход за избора на медицинска помощ, винаги е бил не да гледам болницата и името и, а да търся най-добрият специалист за даден проблем. Не е въпроса в болниците не, че и това не е важно, модерното оборудване е също важно, но уменията на лекаря са най-важните.

Разликата в нивото на лекарите е голяма и това е по важното, да си намериш най-добрият лекар. За хората от провинцията е ясно, че най-добрите са в големите градове, а там поне това което знам, едни от най-добрите са в големите държавни болници, ВМА, правителствена болница и т.н., но понякога те работят и на две места, дават и частни прегледи. Между другото Токуда е частна болница, но и там има много добри специалисти, даже едно от най-добрите, но нека Док каже, щото е по запознат.

Трябва да се спомене обаче, че и в частните болници има и добри специалисти, които са били привлечени с по голямото заплащане от държавните и примери има не малко такива. Освен това има и много случаи в които много добри специалисти в областта си отварят собствени клиники. По важно е да се гледа не толкова лечебното заведения е конкретният специалист.

На мен ако ми се налага да търся мед. помощ, винаги се ровя много в нета да търся отзиви и да ви кажа, че титлите като доцент и професор не означават автоматично светило, те повечето доста напират за такива титли, защото после на частните прегледи взимат много повече пари, а и са по търсени така !

3. konselieri

konselieri
    Expand Collapse
    Moderator

Съобщения:
    2,619
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +366 / 4 / -8
    Покер ръце:
    Браво, Ице, много адекватно и полезно допълнение по темата.

+ 1 за целия ти коментар.

Токуда наистина е изключението от "правилото",което го потвърждава .

ПП Има разлика,само когато добрите специалисти от университетските болници подканват хората да отидат в частната болница ( където лекаря работи на 2-ро място) и там да се извършат мед. услугите. Точно това имах предвид под " изтеглят се леките случаи".Понеже е все тая къде ще се лекува,само че парите ще отидат в частната и ще има повече и за лекаря. И по тоя начин при държавните остават само по-сложните случаи и те няма как да изплуват от борчовете,в които са затънали....

Последна редакция: 11 март 2015
  4. Peio

Peio
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    182
    Трофейни точки:
    33
    Оценки:
    +25 / 2 / -2
    Покер ръце:
    Напълно прав си- когато на мен ми се наложи да ходя в частна болница, в епикризата ми написаха още дузина заболявания, които нямах, за да вземат повече пари!
    За съжаление, не мога да се съглася и с мнението, че в университетските болници " оправят и се справят с положението", понеже там получих единствено по-арогантно отношение и по-мизерна стая! Резултатът беше същият- в епикризата пак си бяха написани несъществуващи неща " за по-сигурно", а за упойка бях накаран да заплатя сума 7-8 пъти по-висока от реалната (което си е чист шантаж)...
    Аз лично за нищо на света не бих влязъл в болница където и за каквото и да било, освен за счупен крак/ръка!

5. mitkos

mitkos
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    1,093
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +195 / 5 / -20
    Покер ръце:
    Това за леките случаи вече не е така , маи си взимат почти всичко с което могат да източват касата. Знам го от личен опит и от опит на познати. Вече съвсем безкруполно си се правят операции на здрави хора за да се усвояват средства.
    Също и добрите лекари, не са никаква гаранция, аз уж все по добри и препоръчани съм ходил, но не им пречи да те нарежат без да има нужда за да вземат пари.

Мисля да пусна една друга тема по въпроса за болници и лекари, защото на всеки се налага да ги ползва рано или късно, а читавите доктори и заведения тук са все по-малко.

6. Spitfire

Spitfire
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    2,014
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +264 / 29 / -33
    Покер ръце:
    Ем, така съм чувал за нея( Каспелата)
    Нашите са лекари, майка ми е в Медлайн примерно и за нея със сигурност мога да кажа,че е доста добра, но тя не е многопрофилна болница и реално не е трудно да намериш добри специалисти по няколко направления. Голяма част от добрите лекари работят както в университетската, така и в някоя частна.
    Запознат съм със доста компромати, както във хирургиите, така и в частните, които няма да споделя и честно казано се конкурират доста в глупостите, които се вършат и на двете места. Работата е такава, че персонала на двете места се препокрива, просто в едната обслужването е от друг век. Лежал съм в Медлайн 3-4 пъти. Случвало ми се е да ходя и при специалисти с добро име, които са били доста зле ...

Иначе може би и аз от личен опит нямам право на мнение, тъй като никога не ми се е налагало да се сблъскам със системата по начин, по който би се сблъскал нормален човек, чиито родители не са лекари, всичко ми е било крайно улеснено, поради очевидни причини.

Но като цяло си прав, направени са за точене на НЗОК, но нормално, докато продължава да няма контрол, и да има само една здравна каса няма да има промяна... А и часта от бюджета отделен за здравеопазване е повече от смешна

7. mitkos

mitkos
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    1,093
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +195 / 5 / -20
    Покер ръце:
    Здравейте,

провокиран бях да стартирам дискусия за болници и доктори покрай предизвикателството на Clark и мои си размисли за медицинското обслужване в България, което все повече клони към бизнес и се отдалечава все повече от помощ за хората. Ясно е, че и докторите деца хранят и няма как да разчитаме само на Хипократова клетва и морал, но пък и да се оставим само на вариацията не си е работа.

Ще започна по български с малко хейт за въведение :)
    През живота си много рядко съм ходил на доктор, всъщност за последните 15 години не съм боледувал сериозно дори от грип и съм ходил на доктор само за травми, които сам съм си причинявал.
    Почти всеки път, когато съм посещавал на лекар, се оказваше, че се опитват да ме лъжат за пари. По принцип съм подозрителен към всичко и винаги се интересувам, и разпитвам за повече информация, особено ако трябва да ми бъркат някъде, или да ми режат части от тялото :)

1. Преди доста време контузих рамо във фитнеса. Отидох при един ортопед, който бил някакво светило. Прегледа ме и ми каза, че имам скъсана връзка. Започна да ми бие лидокаин в ставата и щял да ме прати при негов колега. Освен това ми каза, че имам свободни радикали в кръвта (то кой няма такива, при това ми го каза без кръвно изследване) и накрая ми показа рентгенова снимка на рамото, едно ръбче на костта (за което после отворих анатомията и видях, че трябва да си е там) и ми каза, че костите ми се разпадат, имам кокс-артроза и той с негов колега били изобретили прахче, което ако започна да пия веднага и спра спорта ще се спася.
    Няма да коментирам какво му казах аз :) Рамото ми оздравя с 2 седмици почивка.
    2. Пак преди време играх пейнтбол и в една ситуация не скочих правилно, паднах на коляно и то се поду доста. Един приятел треньор на лекоатлети ме заведе в Дианабат, вече не помня как се казваше доктора, но светило някакво. Всичките му спортисти оперирал.
    Доктора ме прегледа и веднага ми насрочи операция за скъсана задна кръстна връзка след една седмица. Питах го за ЯМР. Каза че всичко било ясно и да не губим време да не стане по-лошо. Имах идея какво се случва при скъсана връзка и не отидох след седмица. След месец коляното ми беше напълно здраво.
    3. Накрая преди 4 години успях наистина да скъсам предна кръстна връзка и менискус. Ходих в клиниката на Мазнейков. Самата операция я направи добре и коляното си работи. За сметка на това докато ме омайваше беше много дружелюбен и ми обясняваше всичко подробно. След операцията го видях само веднъж за 30 секунди. Пуснаха ми сметката в една чашка както по соц-време сервитьорите правеха. Визитации ми правеха само стажнати и забравиха да ми махната дренажа 3 дни след като за 30-те секунди, в които видях Мазнейков им каза да го махнат на следващия ден. Питах няколко пъти, дали всичко е наред и кога ще ме изписват, но никой нищо не каза. След 4 дни дойде една сестра сутринта и ми каза че до обед трябва да съм освободил леглото, че чака друг пациент. Аз можех да мина 50м максимум с патериците при ужасни болки. Едва намерих кой да ме вземе за толкова време. Не ми казаха за противосъсирващи и т.н., които друг доктор ме посъветва да пия.
    4. Преди няколко дни ми звъни една приятелка и плаче. Активно спортува, но от край време има болки в кръста. Приятели и препоръчали да отиде в Горна баня, че били най-добрите. Тамошното светило по тези въпроси и казал, че трябва да се оперира. Щяло да бъде безкръвно, с лазер и след 1 седмица ще е като нова, тя си взела и толкова болничен от работата. Питала е за пари, казали че всичко е по здравна каса. В деня на операцията и сложили системите и и казали 700лв за екип. Едва намерила в 8 сутринта кой да и даде на заем.
    Събудила се давейки се в собственото си повръщано. Явно упойката и е влияла зле. Другата жена в стаята и извъртяла главата на страни да не се удави и я чистела цяла нощ с кърпички, защото познатата ми не е имало как да си движи нищо друго освен главата. Сестрите казали, че не било тяхна работа да се занимават.
    Операцията се оказало, че не са я правили с лазер, а са си я нарялзали здраво със скалпел. Вече си е в къщи. 3-та седмица само лежи по гръб и не и казват какво се случва. Съответно е много уплашена дали въобще ще проходи.

Преди време случайно се напихме с един преподавател хирург във ВМА и към 5 сутринта ми сподели, че колегите му правят операции без нужда на поразия (май им завиждаше).
    От моя опит това е вярно. Ето една статия http://www.bnews.bg/article-49103 Дори да има журналистическа измислица смятам, че има и верни неща:

5. Преди три години баба ми във Велинград получава болки в гърдите. Прализира и се лявата ръка. Роднините ми там викат бърза помощ. Докторката дошла и им казал , че е настинала и да я мажат с ракия!
    С някакъв акъл я мазали с ракия до сутринта, когато починала.

6. Водих преди време приятелката си до личната лекарка. Докато чаках ме чу че се изкашлях. "Я да ти преслушам гърдите, о много лошо, пневмония".
    Изписа ми антибиотик, без изследване, дали е бактериална! Изписа ми и два вида хомеопатични магии. Разбира се не си купих нищо и след 2 дни не кашлях.
    Тя е стара докторка, реших че е достатъчно проста за да вярва на рекламите на фармацевтите за хомеопатията (между другото евала за хомеопатията, рекламират че ти продават нищо, и понеже е нищо няма странични ефекти и трябва да си го купиш).
    Да ама смених докторката с млад лекар, който предписал на момата пак сума глупости и хомеопатични. Не стига това ами след месец имал наглостта да я пита защо не си е купила хомеопатичните!? От къде знае кретена :)
    Един приятел беше писал софтуер за фармацевтичен бизнес и ме светна. Едно време личните лекари те пращаха да си купиш нещо от точно определена аптека. Вече си взимат комисионните директно от големите компании. Имат си номерирани кочани и за всяко предписание си взимат комисионната в края на месеца. Та не са наивни и глупави. Нищо лично, просто бизнес!

Та толкоз с драмата, по този въпрос няма какво да се направи, въпросът е има ли въобще читави доктори и клиники. Може да изкараме луди пари на покер и да си живеем в България, но когато веднъж ни се случи нещо сериозно то може да промени живота ни за винаги.

Ще се радвам ако хората пишат тук препоръки за добри доктори и заведения, както и негативи от мошеници.

На мен ми се иска да си намеря заведение, в което примерно на абонамент да ме следят и ремонтират профилактично. В днешно време голяма част от най-страшните болести се лекуват с превенция или ранно диагностициране. Проблемът е, че като чета за частните клиники, те винаги ще ми откриват разни неща за да ме доят, което е по-малкия проблем, по-големия е стреса от това доктор да ти обяснява колко си болен.

8. vokil

vokil
    Expand Collapse
    Active Member

Съобщения:
    27
    Трофейни точки:
    3
    Оценки:
    +2 / 0 / -0
    Покер ръце:
    Преди известно време ме оперираха от херния в частна болница.
    Отношението на докторите беше супер немарливо по отношение на информацията, която искаш да получиш.Ти ги питаш нещо,те ти отговарят с две думи.Питаш нещо сестрите, те все ти викат "ами изчакай доктора утре ще ти каже".В крайна сметка доктора дойде сутринта на визитация, погледна ме за 10секунди и изчезна,дори нямаше време да го питам каквото и да било.
    За капак на всичко ми бяха забравили един конец :D Колко тъп трябва да си,че да не видиш,че един конец не е махнат.Тази интервенция е извърши някаква сестра.
    След 1 месец на контролния преглед,който продължи точно 30секунди казах на доктор,че имам съмнение че един конец е останал.Той ме погледна от околко 2 метра разтояние и ми вика "ааа споко бе момче така ти се струва".
    Така,че всеки да си прави сметка- частна или държавна всичките ни лекари са един и същи кур.

9. konselieri

konselieri
    Expand Collapse
    Moderator

Съобщения:
    2,619
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +366 / 4 / -8
    Покер ръце:
    Всичко се корени в ниското заплащане на лекарите и опорочената здравна система в България. Като добавим все по-лошото медицинско образование,корумпирано,със занижени критерии за всичко...Като добавим и все по-голямото влияние на фармацевтичната индустрия, за която може да се пишат фермани , то тежко ни... Като добавим и напускането на кадърните хора извън България...аз лично се плаша. И това го говоря от много време насам,но още не се знае масово и хората не осъзнават колко са сериозни нещата.

Та могат да се разтягат много локуми. Хейта и примерите за лошо здравеопазване са хиляди,но единствено тази тема би била полезна точно само със споделяне за добри специалисти и добри здравни заведения.

10. Beamer

Beamer
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    59
    Трофейни точки:
    6
    Оценки:
    +0 / 0 / -0
    Покер ръце:
    На 10 години при настинка урината ми се беше оцветила към червеникаво.Закараха ме наще в болницата в Костинброд..бяхме там при познати.Един специалист със самото поглеждане на урината ни съобщава че бъбрека ми е отказал и по най бързия начин трябва да бъде отстранен или съм чао.Разбира се трябва да платим 500 лева(96-та година) тъй като е било в 1 часа през нощта.Майка ми почва да реве(разбира се и аз) и не знае какво става.Парите са ги имали и не е било проблем да ги дадат.Попита ли са го как така без изследвания е сигурен в думите си.Той отвръща "Вие ли сте лекарите или аз?".Баща ми ни лови и ни кара към София за да ми ни направят изследвания.Специалиста настоява за незабавна операция.Но все пак
    си тръгваме.На сутринта ми правят изследванията в окръжна болница и се разбира че от витамините и някакво друго лекарство което ми е предписала личната лекарка ми се е оцветила урината...и нищо друго.Та специалисти колко искаш.

11. Kralicha

Kralicha
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    165
    Трофейни точки:
    33
    Оценки:
    +7 / 2 / -0
    Покер ръце:
    Наистина положението е много зле.Направо е трагедия и аз почвам да се чудя - искам ли моите деца да израснат в тая лайнарщина.Мога да дам няколко бързи примера за диагнози, които са ми поставяли на мене,мои приятели и роднини, само и само да ни доят.На дядо ми му бяха направили операция на очите, от която не се нуждаеше и след това загуби едното око.Докторът, който разкри тази мистерия, не искаше да свидетелства в съда, защото го било страх ... После като тръгнеш сам да търсиш справедливост - ти ще си виновен.
    Знам само за един доктор в Пирогов, травматолог, който се справи добре.Това е.

12. Zografa

Zografa
    Expand Collapse
    Super Moderator Staff Member

Съобщения:
    3,737
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +446 / 10 / -17
    Покер ръце:
    Забележка: Поста ми е супер хаотичен, просто съм нахвърлял някои мисли, които ми идват, докато четох поста на Миткоса. Дано все пак се е получило смислено:)

В България истинските лекари в различните специалности се броят на пръстите на едната ръка, че даже по някога са единици. За съжаление минах по този път последната година.

Като цяло съм съгласен с нещата, които се опитваш да кажеш, а разказите са ми доволно познати. Както и при покер играчите, ако няма постоянно труд и учене няма как да си добър. В България 90% от лекарите след като си вземат последният изпит не смятат за необходимо да отделят дори 1 час на седмица да се дообразоват и да работят върху "занаята" си. Лошото е, че не са само те виновни - "вината" ако може така да се нарече пада върху почти цялото ни общество. Да не говорим за естествените фактори като това, че медицината не е точна наука и всеки организъм е абсолютно различен от предходния.

В България липсва една много важна позиция в здравеопазването - "доктор Хаус", а именно добрият интернист(каквото в същност трябва да е GP-то). Това реално е човека, който трябва да комуникира с лекарите специалисти по вашия даден случай, защото рядко по заплетените проблеми опират само до един специалист. Сменил съм 3 GP-та и тримата работата им се изчерпваше с това да ми дадат направление или да ми изпишат антибиотик.

Това за което говориш(предполагам) в края на поста си ми се ще да го дискутираме малко.

Какво е то стреса и има ли почва у нас? Банално е, но приказката "здрав дух - здраво тяло" важи в пълна сила... поне аз за себе си открих доста истини отнасящи се за психологическото състояние и колко е важно то, за да си здрав като цяло(или поне да се чувстваш здрав). Реално няма здрави хора има само недиагностицирани(това е абсолютен факт). Диагнозите по здравните ни заведения се лепят за добро утро без каквито и да било изследвания, а да не говорим че и лабораторните изследвания в повечето лаборатории не са точни. Фактор е и наличието на безумно много информация в интернет и самодиагностициращи се пациенти(аз май спадам към тази категория), които си мислят че като имат 3 симптома и в уикипедия пише, че това са симптоми на еди коя си болест, вече са убедени че са болни, и се започват изследвания до дупка за да се намери болестта.

Аз лично минах/минавам точно по този неприятен път в момента(надявам се съм в края). Лошото е, че част от лекарите още повече те тласкат в пропастта, казвайки ти диагнози и предположения - все пак това им е работата. Ако закарате колата си която върви безпроблемно в сервиз, винаги ще ви кажат че имате поне 3 проблема, които трябва да решите, та така е и с хората.

Та да обобщя мнението ми за стреса и напрежението - борете се с него, той е там и съществува въпреки че вие не го усещате. Тренирайте психологическата си устойчивост и разнообразявайте заниманията си. Аз до преди 1 година не мислех че имам/ще имам някакви проблеми с това, но уви оказа се, че основният ми проблем ще е точно с напрежението в главата ми. Лошото е, че в повечето пъти човек много трудно осъзнава, че за да се реши даден проблем, е необходимо да се пребори първо със себе си, а после със самата ситуация.

П.п - За стреса/напрежението/ежедневието/проблемите и.т.н. наскоро имах интересен разговор с ДИДИ8 по въпроса - интересно ми е и той да си каже мнението тук.

Относно съставянето на бял/черен списък с лекарите... това също е малко субективно - доста често има негативни мнения за добри специалисти и обратно. Да не говорим, че частни клиники(а според мен и не само частни) си имат платени писачи по форумите, където се праскат препоръки за всякакви кожодери. Освен това всеки цени различно качество у лекарите - доста важен за повечето хора е фактора "човешко отношение" и той често пречупва мненията за добрия професионалист лекар, който просто е бил по-груб.

За да допринеса и все пак по темата - мога да дам препоръки за неврохирург в София, мога и да дам негативни мнения, но както казах негативните са силно субективни в повечето случаи.

проф. Габровски от Пирогов - борих се доста за да ме консултира за има няма 5 минути - човека е светилото на неврохирургията в България, не бях доволен от отношението му като човек, но пък се доверих на преценката му.

д-р Емануил Найденов от Св. Иван Рилски- млад лекар, познат на хората които са гледали Сървайвър, и които участват в офроуд бг форума - един от малкото хора, които ми харесаха комплексно и като професионалист и като човек.

Последна редакция: 12 март 2015
  13. Zografa

Zografa
    Expand Collapse
    Super Moderator Staff Member

Съобщения:
    3,737
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +446 / 10 / -17
    Покер ръце:
    Преместих постовете от темата на Кларк, защото ми се вижда по адекватно да са тук.

14. PaRaDiGmA

PaRaDiGmA
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    337
    Трофейни точки:
    28
    Оценки:
    +67 / 2 / -2
    Покер ръце:
    Ти познаваш ли беден лекар?Защото аз,не.
    Ниско заплащане ли е 8К на месец от болница(частните кабинети в още 3 градчета не ги броя)?Комшийката ми толкова взима.

15. mitkos

mitkos
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    1,093
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +195 / 5 / -20
    Покер ръце:
    Не всички лекари взимат големи заплати, но и не всичко е заплащането.
    Ако беше само до заплащане политиците нямаше да крадат :)

16. mitkos

mitkos
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    1,093
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +195 / 5 / -20
    Покер ръце:
    За доктор Емануил, поне от това, което чета по постовете му в офроуд форума доста позитиви(не съм гледал Сървайвър).
    Доста е критичен към колегите си, които злоупотребяват. Изглежда от малкото останали ентусиасти, които наистина искат да помагат ... за сега.

Препоръчайте GP в София :)

17. Spitfire

Spitfire
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    2,014
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +264 / 29 / -33
    Покер ръце:
    Аз мога да ти гарантирам, че лекар, който си върши кадърно работата и не размотава пациентите си ще взима 30х по-малко от тея, които злоупотребяват с клинични пътеки във 99% от случаите.
    Цялата система е прецакана, има и лекари, които взимат по 40к на месец, няма нищо лошо в това, стига да го заслужават. В крайна сметка конкуренцията е много важно нещо дори и в сектор здравеопазване.

18. konselieri

konselieri
    Expand Collapse
    Moderator

Съобщения:
    2,619
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +366 / 4 / -8
    Покер ръце:
    Познавам,да, и не един и двама. Защо мислиш,че 70-80 % от новозавършилите лекари емигрират? Щото тука ще взимат по 8к ли? Заради малцинството богати лекари е и погрешната представа. Защото отделните примери винаги са субективни и не отразяват цялостно картината. Точно затова казах :

Хейта и примерите за лошо здравеопазване са хиляди,но единствено тази тема би била полезна точно само със споделяне за добри специалисти и добри здравни заведения.

19. konselieri

konselieri
    Expand Collapse
    Moderator

Съобщения:
    2,619
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +366 / 4 / -8
    Покер ръце:
    Има лекари и с по 80к лв месечни заплати(официално и декларирани) в държавни болници...ама кел файда от примери за подобни неща. Голямата картинка е съвсем друга и много комплицирана. И наистина няма смисъл да се бистри според мен,още повече в покер форум :D

20. pokergt

pokergt
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    63
    Трофейни точки:
    8
    Оценки:
    +4 / 1 / -1
    Покер ръце:
    Според мен всичко си е до самия лекар.На мен лично ми се е случвало да се държат с мен и добре и зле и в частна и в държавна болница.

Сподели страницата