1. Този форум използва бисквитки. С посещаването му, Вие се съгласявате с метода ни на тяхното използване. Научете повече.

Добро дело

Дискусия в 'Общи приказки' започната от ElemenT, 28 май 2012.

1. ElemenT

ElemenT
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    250
    Трофейни точки:
    16
    Оценки:
    +4 / 0 / -0
    Покер ръце:
    Преди малко ми се случи следната история: излизам си аз от работа в обедна почивка и отидох до банкомата да си изтегля пари. В момента във Варна яко пере дъжд и гледам преди мен един дядка яко мъчи банкомата ама не можа да изтегли кинти. Изчаках го известно време и му викнах нервно " айде бе колега подгизнах тука да те чакам" , той промърмори нещо че не можел да си въведе пина изтегли си картата и изчезна с много бърза крачка. Заставам аз на банкомата и гледам тоя си е забравил мангизите - 100лв и бележката на която пише че му остават 197лв. Почнах да се мисля да му ги върна ли или да не му ги върна, изтеглих си моите пари , настигнах го и му ги върнах. Колко от вас съвсем честно биха го направили? Замислих се какво ще си купя със 100лв ?
    ще ги депозирам в Старса
    ще заредя на колата бензин /горе-долу 1 резервоар/
    ще напълня хладилника за 1 седмица
    ще ги изпия
    Тоя завалията като видях ми стана ясно че не са му без значение. Ако беше някой мангал нямаше да му ги върна, защото 100% той няма да ги върне. Та въпроса ми е колко от вас ще си кажат "тоя е балък как ще му върне парите. 100лв са си 100лв. " и колко ще постъпят като мен? :)

2. Zhivomir20

Zhivomir20
    Expand Collapse
    Active Member

Съобщения:
    36
    Трофейни точки:
    6
    Оценки:
    +0 / 0 / -0
    Покер ръце:
    Върнал си на дядото парите. Как няма да му ги върнеш на 4ове4еца ве брат. Следващия път няква майка с коли4ка като си остави парите пак мисли 5 минути, изтегли си 3-4 пъти и ти от банкомата и тогава тогава бягай с вси4ка сила и нея да я настигнеш да и ги върнеш. ОК постъпил си правилно. Срри, 4е изглежда малко хейтърски поста ама поне според мене ако не му ги върнеш( пи4а е дядо, за бога, а ти си 20 и нещо покер игра4????) си е 4иста кражба. Направо е смешно. Само някакъв изпадняк би си ги взел тея кинти, още пове4е, 4е явно не умираш от глад. И пак се извинявам, не те познавам може и да си то4ен ама и тея приказки за мангала- той нямало да ги върне, и аз няма да му ги върна????? Сериозно(nice thought process)????? Не е в тва въпроса, а 4е са НЕГОВИ и е на 10 кра4ки от тебе. и бтв http://vbox7.com/play:e63f14f26a
    Те са на 10-12-14 ли не знам на колко са и тва са 1000 кинта(аз като бях на тяхната възраст и 2 кинта ми бяха много). Ти си на 20+ и се 4удиш да ли да ги върнеш(да не ги откраднеш) от дядото тея 100 кинта. Ина4е хубаво е, 4е в крайна сметка си ги върнал.

3. ngl11

ngl11
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    1,244
    Трофейни точки:
    53
    Оценки:
    +25 / 1 / -2
    Покер ръце:
    постъпил си по единствено възможния начин, за което заслужаваш поздравления! Аз лично, не бих те поздравил поради факта, че ти минават през главата и други възможности( как да постъпиш: "ще ги депозирам в Старса/ ще заредя на колата бензин /горе-долу 1 резервоар/ ще напълня хладилника за 1 седмица/ ще ги изпия" )!

4. timoty

timoty
    Expand Collapse
    Active Member

Съобщения:
    36
    Трофейни точки:
    6
    Оценки:
    +0 / 0 / -0
    Покер ръце:
    Веднъж си намерих в Студентски град точно 99 лв. на улицата в ранни зори прибирайки се от дискотека и не ги върнах, защото нямаше на кой. Но в твоя случай си абсолютно задължен да ги върнеш! Не знам какво си се чудил даже. Браво все пак, че си взел вярното решение. Следващия път гледай да не се чудиш много-много.

5. toxic

toxic
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    923
    Трофейни точки:
    18
    Оценки:
    +46 / 13 / -6
    Покер ръце:
    Браво!
    Ние не сме хора за 100 лева.

Имате един голям червен бутон пред вас.
    Ако го натиснете ще получите 50 милиона долара, но 5 милиона китайци ще умрат.
    Не ги познавате, не знаете къде са, няма да видите нищо, само знаете че ще умрат.
    Как ще постъпите?

6. fakiranp

fakiranp
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    250
    Трофейни точки:
    16
    Оценки:
    +0 / 0 / -1
    Покер ръце:
  7. kyoMIS

kyoMIS
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    231
    Трофейни точки:
    16
    Оценки:
    +2 / 0 / -0
    Покер ръце:
    Няма интрига в този въпрос.. 100 кинта на няк'ъв дядо.. голям процент от хората биха ги върнали. По-интересно е ако намериш значителна за теб сума (за всеки е различна) как би постъпил. 1000 лв не ме оправят и ще ги върна, ама ако намеря 10к не мога да бъда категоричен как ще реагирам.

8. alabala

alabala
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    2,248
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +336 / 6 / -5
    Покер ръце:
    ^^This ainec

Я се замисли кой разнася толкова кинти напред-назад в чанти и ще стигнеш до правилния извод, че трябва да бягаш като дявол от тамян от тая ситуация ;)

Последна редакция: 28 май 2012
  9. GambitTakesDis

GambitTakesDis
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    715
    Трофейни точки:
    58
    Оценки:
    +134 / 3 / -1
    Покер ръце:
    Да си призная с 1 млн и 1 китаец става тежка задачата... :Д
    Иначе наистина 100 лв за покер играч е нещо като 1 лв за дядото, така че и според мен си постъпил напълно нормално. Не трябва да се изненадваме на такива случки :(.

10. konselieri

konselieri
    Expand Collapse
    Moderator

Съобщения:
    2,619
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +361 / 4 / -8
    Покер ръце:
    Съгласен съм с Zhivomir20 i ngl11 ! T'ва е ДЯДО бе брат, дори няма да ми мине през акъла да ги взема тия пари ! Даже бих му помогнал с пари, ако има някакъв проблем с картата си (особено ако е по-възрастен). Като се сетя държавата как ги е изоставила тия хорица и ми става много тъжно. Винаги съм се чудел как им стигат парите и за лекарства, и за храна, и за ток, парно и т.н. А истината е че мизерстват, както малко от нас могат да си представят.

11. Zografa

Zografa
    Expand Collapse
    Super Moderator Staff Member

Съобщения:
    3,733
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +439 / 10 / -17
    Покер ръце:
    Понеже темата е доста сериозна, мисля че има нужда от Иво Танев:
    http://www.youtube.com/watch?v=th8L9LhSrOQ

П.п Ти къде пълниш бензин че един резервоар ти е 100 лв? Това както и да го смятам дори с 40 литра резервоар трудно излиза сметката :)

12. Lag4Hapiness

Lag4Hapiness
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    1,316
    Трофейни точки:
    53
    Оценки:
    +29 / 2 / -0
    Покер ръце:
    Като малки не са ли ви учили, че парите на дадения човек X може да му трябват за нещо жизнено важно? За лекарства, за операция, за всякакви други важни неща. Иначе няма какво да нападате ЕlemenT, че се е поколебал. Живеем в доста скотска държава и няма как да не ни се отразява на мисленето. Хубаво е, че е постъпил правилно.

13. Lakov

Lakov
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    570
    Трофейни точки:
    16
    Оценки:
    +0 / 0 / -0
    Покер ръце:
    Не знам защо подобна постъпка трябва да се счита за "добро дело", за мен това е нещо напълно нормално, което трябва да е част от ежедневието ни.
    Намирал съм портофейл с няколко стотин лева,кредитни карти и куп други документи, с две думи едвам се затваряше. Дори за секунда не си помислих да взема парите, обадих се на една от визитките и го върнах на човека
    Намирал съм скъп телефон във влака. Обадих се на последните набрани номера и след като се свързах със собствениците преценихме, че е най-добре да им го изпратя по колет, защото бяха от другия край на България.
    Докато работех в един магазин ежедневно ми се случваше някой да си забрави нещо, очила,телефон,пари,шапка и т.н. Никога не съм си позволил да взема нещо за себе си, прибирам забравения предмет и когато дойдат да го търсят им го връщам с усмивка.

Винаги съм вярвал,че ако правиш добро ще ти се връща добро. Когато си загубих лаптопа в началото на тази година се молех да ми го върнат, но за съжаление това така и не се случи.
    Все пак евала за постъпката, може да се потупаш по рамото, защото не смятам, че повечето хора в България биха постъпили като теб :)

14. Hristo82

Hristo82
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    2,024
    Трофейни точки:
    83
    Оценки:
    +291 / 11 / -51
    Покер ръце:
    Ето прекрасен пример за погрешното разсъждение и възприятието за добро и зло !
    Когато такива случаи се определят, като добри дела, значи нещо не е както трябва в мисленето на хората. Това което си сторил по скоро трябва да бъде задължение за всеки човек, защото ако не върнеш парите ти автоматично се превръщаш в крадец.
    Като цяло схващането за добрите дела е неправилно според мен, и това си има своето обяснение защо е така.

Ако се огледате добре ще видите, че добрите хора всъщност са дори малцинство, да абсолютно категоричен съм в това, те просто са прекалено малко (говоря за България). Когато направите подобно нещо като в случая, да върнете на някой човек пари, ще видите как хората са силно изненадани и впечатлени, защото от живота си те знаят, че повечето хора няма постъпят така и ще задържат парите за тях си. Щом хората се впечатляват от такива постъпки това хич не говори добре.

Представете си ставате свидетел на пътен инцидент, по същия начин както в случая с банкомата, вие може да подминете и да не предприемете нищо и в двата случая няма да ви осъдят нито за кражба, нито за бездействие. Е питам аз тогава, ако укажете първа помощ на пострадалите от пътният инцидент и се обадите на бърза помощ и полиция, това добро дело ли ще е или просто задължение ???

Като цяло ценностната система на масовата част от българите се гради на принципа - "Важно е на мен да ми е добре, а за другите ми е през дедовия" !

15. ElemenT

ElemenT
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    250
    Трофейни точки:
    16
    Оценки:
    +4 / 0 / -0
    Покер ръце:
    Пуснах темата за да припомня че всеки може да направи нещо добро без това да му коства нищо. Нямате право да ме съдите за това че съм се замислил дали да взема парите , според мен почти всеки би се поколебал особено в нашата държава. 100лв са много пари за повечето хора. Радвам се че повечето хора от форума биха постъпили като мен. Това ми дава надежда че все пак са останали доста свестни хора а не са избягали някъде в чужбина.

Zograf - е колко да е един резервоар бензин 40 литра х 2.53 лв А95 = 101,20лв
    мисля че последно на толкова заредих na Eko.

забравих да ви кажа реакцията му като му върнах парите - човека просто не можа да повярва какво му се случва, 10 секунди стоеше на дъжда и мълчеше. после ми каза "да си жив и здрав" и се разделихме..

Lakov - аз като си забравих портфейла на една спирка също никой не ми го върна. майната им на парите не бяха много , но документите си ми бяха важни, отне ми доста време да си ги възстановя.

Последна редакция: 28 май 2012
  16. Spendthrift

Spendthrift
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    1,011
    Трофейни точки:
    36
    Оценки:
    +0 / 0 / -0
    Покер ръце:
    Според мен, никой няма право да те съди! Важното е че си постъпил правилно!
    Каква кола караш че ти е 40л. резервоара, моя е 65л. и няма пълнене тва :D

17. paev10

paev10
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    194
    Трофейни точки:
    31
    Оценки:
    +0 / 0 / -0
    Покер ръце:
    ми браво. така се прави. връща се всичко, нали знаеш :)

18. EasyGame

EasyGame
    Expand Collapse
    Well-Known Member Resource Gardener

Съобщения:
    4,196
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +219 / 6 / -22
    Покер ръце:
    Егати въпроса. Щом не са мои тия пари - ги връщам. За над 100к ще си помисля преди да правя каквото и да било :D

А това, че всичко св връщало - не е вярно (ама айде, нека ти се върне на EMOP-а) :)

19. radiohead111

radiohead111
    Expand Collapse
    Active Member

Съобщения:
    27
    Трофейни точки:
    6
    Оценки:
    +0 / 0 / -0
    Покер ръце:
    Ако човек върне 100, но се замисли за 10К или 100К и т.н. , се обезсмисля връщането на стоте. Просто става прекалено лицемерно.

20. Elinos

Elinos
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    50
    Трофейни точки:
    6
    Оценки:
    +0 / 0 / -0
    Покер ръце:
    Ти как играеш покер тогава? :D