1. Този форум използва бисквитки. С посещаването му, Вие се съгласявате с метода ни на тяхното използване. Научете повече.

Дискусия за блога на aimless

Дискусия в 'Общ покер форум' започната от Ludman, 8 април 2015.

1. Ludman

Ludman
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    152
    Трофейни точки:
    58
    Оценки:
    +150 / 3 / -1
    Покер ръце:
    Едно от най-хубавите неща, които съм чел напослдък! Браво за положения труд и че го споедели с нас!

2. nandrolon

nandrolon
    Expand Collapse
    Member

Съобщения:
    16
    Трофейни точки:
    1
    Оценки:
    +0 / 0 / -0
    Покер ръце:
    Не съм го дочел, но ми идва да напиша колко е добро.
    Имаш интересен стил за представяне на гледната си точка.
    Продължавай да пишеш по темата.

Благодаря!

3. Zografa

Zografa
    Expand Collapse
    Super Moderator Staff Member

Съобщения:
    3,737
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +446 / 10 / -17
    Покер ръце:
    Привет,

интересно четиво определено. Можеш ли да дадеш малко източници(достоверни и наистина научни) на това твърдение:

4. aimless

aimless
    Expand Collapse
    Member

Съобщения:
    17
    Трофейни точки:
    3
    Оценки:
    +1 / 0 / -1
    Покер ръце:
    Благодаря! Радвам се, че съм бил полезен.

Отново благодаря! :)

Привет!
    Казва се Double slit experiment и в частност означава, че електрона се държи, като твърда частица и има определено място в пространството само, когато е наблюдаван. В случаите, в които не е наблюдаван се държи, като вълна и няма определено място в пространството. Не наблюдаваш масата - няма я. Поглеждаш (пипаш, усещаш) масата и тя е там. :)
    Ето и линк с една анимация, която обяснява най-известния експеримент в квантовата механика. Тя е част от филма What The Bleep Do We Know, който съм споменал във връзките под статията:

https://www.youtube.com/watch?v=DfPeprQ7oGc

5. EasyGame

EasyGame
    Expand Collapse
    Well-Known Member Resource Gardener

Съобщения:
    4,196
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +219 / 6 / -22
    Покер ръце:
    Клипчето показва как се държат елементите в квантовата физика, а не доказателства, че живеем в холограма/матрица. Тя и светлината има корпускулярно-вълнов характер. То затова има квантова физика , понеже там важат различни закони спрямо физиката с която сме свикнали. Има експеримент, който целта му е да провери дали живеем в холограма или не, но все още не е проведен. Даже си мисля, че още един експеримент щеше да провери хипотезата за матрицата, но е момента не ми се търси.

Това някой си го мислят, понеже информацията от окото се предава към мозъка като електрически импулс и реално мозъка формира образа, но това е различно от илюзията.

6. Spitfire

Spitfire
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    2,014
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +263 / 29 / -33
    Покер ръце:
    Това е като с пламъка на свеща ?

7. EasyGame

EasyGame
    Expand Collapse
    Well-Known Member Resource Gardener

Съобщения:
    4,196
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +219 / 6 / -22
    Покер ръце:
    Сега прочетох в блога:
    Това обяснава нещата :)

8. rvg

rvg
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    387
    Трофейни точки:
    18
    Оценки:
    +43 / 0 / -0
    Покер ръце:
  9. mitkos

mitkos
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    1,093
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +195 / 5 / -20
    Покер ръце:
    EasyGame ме е изпреварил за квантовата физика и го е обяснил много добре.

За илюзията, която смятаме за реалност мога да допълня:
    Мозъкът ни няма капацитет да обработи всичко, което виждаме. То е твърде много дори за най-мощните процесори в момента, а те се справят доста по-добре от човешки мозък. Например дори най-слабите процесори ще дадат резултата от умножението на големи числа за под секунда, докато човешкия мозък се затруднява и при двуцифрени.
    Другият проблем е преноса на данни от окото до мозъка. Всяка секунда окото получава огромна многоцветна картина и няма как всичко това да мине през "кабелите" до "процесора".
    Това, което се смята за най-достоверна теория до сега е, че мозъкът получава съвсем малка част от тази информация и всичко останало е проекция. Докато сме малки опипваме и оглеждаме света, създаваме си шаблони и по време на живота ни ползваме подходящите за всяка ситуация. В този смисъл ако за кратко видим нещо толкова невероятно, че да е немислимо вероятно ще го пропуснем ако нямаме достатъчно време да го осмислим.
    Един вид живеем във виртуална реалност, която сами създаваме.

На мен блогът не ми хареса. (писал си, че очакваш критика та няма да се сърдиш :) )
    Не ми харесва основно, че неща познати на науката от много време сега се ползват за психологически игри. Примерите са извадени от контекста или не са релевантни.
    Понеже го четох вчера и не помня всичко ще коментирам теорията за цялостното време защото я помня(времето като понятие от приложната физика, ако тръгнем и времето да коментираме в квантова физика съвсем ще влезем в словоблъсканици).
    Та разбира се, че времето е понятие създадено от хората. Както са създадени и цифрите и на тях се крепят всички останали науки. Цифрата 1 не означава нищо друго освен понятие, което да ни подреди света, но по този начин сме се развили до това ниво, че да разхождаме буболечки по Марс. Може да си съзерцаваме водовъртежи и да не е важно къде е почнал и къде свършва, ама в практиката това не работи така. Няма как да се изстреля сонда до астероид без тези условни понятия, които сме си измислили.

Примерите в спорта хич не ми се видях подходящи. Времето няма значение уж, но реално повечето спортове имат време за игра.
    Примера с агресивния играч също не ми допадна. Играта има правила и цел. С влизане в положение и емпатия към противника трудно ще се спечели пък ако ще да се чувстваш добре душевно.
    Егото, без което всичко би трябвало да е по-добре уж, всъщност е много съществено в спорта.
    Като седне някоя засукана кака да гледа баскетбола изведнъж всички започват да играят на стероиди. До преди секунда са се влачили по терена и са мрънкали, ама сега скачат по-високо и са драматично по-издръжливи(верно драматично понякога).

Елементарен пример за егото в спорта е, че винаги по-добрите постижения идват когато се съревноваваш. По теорията от блога ти би трябвало за един топ бегач да няма значение дали тича сам или с някой друг. Той винаги ще си е в своето концентрирано състояние и ще дава топ резултати. На практика е съвсем различно и резултатите идват когато тича с друг добър бегач.

10. aimless

aimless
    Expand Collapse
    Member

Съобщения:
    17
    Трофейни точки:
    3
    Оценки:
    +1 / 0 / -1
    Покер ръце:
    Благодаря за книгите, предложени от rvg, както и за мненията на EasyGame и mitkos. Последните ни дават различен поглед и аргументация по темата. Може би в друга тема би могло да се получи конструктивно разискване.

Последна редакция: 9 април 2015
  11. mitkos

mitkos
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    1,093
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +195 / 5 / -20
    Покер ръце:
    Според мен някой модератор като няма какво да прави, може да премести темата на aimless и свързаните мнения в отделна тема.
    Може да се получи интересна дискусия, докато сега само спамим Clark

12. didi8bg

didi8bg
    Expand Collapse
    Administrator

Съобщения:
    1,446
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +348 / 8 / -13
    Покер ръце:
    Като един модератор който си няма работа, премстих коментарите в нова тема :)
    And let the games begin !

• Like Like x 1
  13. rvg

rvg
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    387
    Трофейни точки:
    18
    Оценки:
    +43 / 0 / -0
    Покер ръце:
    Препоръчвам също( особено на автора на блога) трилогията на Jed McKenna, мързи ме да търся линкове, може да се намери лесно из нета.

14. aimless

aimless
    Expand Collapse
    Member

Съобщения:
    17
    Трофейни точки:
    3
    Оценки:
    +1 / 0 / -1
    Покер ръце:
    Благодаря! Свалих си трилогията, като аудиокнига заедно с допълнителната "тетрадка" към нея. По-нататък вероятно ще ми е интересно да чуя/прочета и последната му книга "Теория на всичко".
    Заминавам за празниците и ако намеря време ще седна да формулирам някои питания към Митко и Изи, както и да поясня някои мои виждания, с които те не са съгласни. Ако не - след почивните дни обезателно ще го сторя. Интересно ми е тяхното мнение.

Сподели страницата