1. Този форум използва бисквитки. С посещаването му, Вие се съгласявате с метода ни на тяхното използване. Научете повече.

Daily poker journal

Дискусия в 'Общ покер форум' започната от wabbitt, 17 април 2015.

1. wabbitt

wabbitt
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    496
    Трофейни точки:
    43
    Оценки:
    +65 / 2 / -2
    Покер ръце:
    Здравейте грайндърковци!

Така ... back to the basics :D Ще гледам да не се увличам в писане пък да видим.

С повечето от вас се познаваме от доброто старо време, с който не се познаваме, ще се запознаем :D Та в този ред на мисли не малка част помнят 19 годишното хлапе което преди 5 години беше тръгнало да става покер pro, но не му издържа психиката. Реших аз да превърна хобито си в професия, събрах куфарите и реших да пообиколя света. Years went by, живота ме удари в челото, натрупах доста опит във всякакви аспекти и дойде момента в който реших, че е време да сложа край и на това.

Повечето хора сигурно биха казали, че за възрастта си бях постигнал много като професионално развитие и сигурно е така. Проблемът беше, че не ми беше достатъчно. Някак си идеята да бъда мравка в мравуняка поне още 10 години за да се развия на едно наистина top ниво не ме блазнеше, а и да си кажа честно ... писна ми да обикалям. Исках да се прибера в Бъгария.

И така. Сега съм си тук и да ви кажа честно си ми е много добре. Явно големият свят ме блазни само за почивка.

But let's talk a little bit about poker.

Преди няколко месеца реших да дам втори шанс на покера. Депозирах 1000$ и просто седнах да играя без никакви очаквания. През последните 5 години не бих играл изобщо, така че нямах идея с какво се сблъсквам, но имах огромно желание.

Започнах от 25NL спазвайки BR Management и месец и половина след началото вече шотвах 200NL. Run-вах като господ, но си печелех и си свирках. Много интересен фактор обаче беше промяната в мен. Нямаше и помен от лабилната психика. Независимо от резултатите бях много дисциплиниран и приемах нещата много сериозно и спокойно. Друг интересен фактор беше желанието с което играя. Всяка сутрин ставах с мисълта да играя или да науча нещо ново. Това беше момента в който реших да се взема в ръце и наистина да се захвана сериозно с това.

Всичко вървеше по план, но long story short, имах един сравнително стандартен downswing + извънреди разходи поради които трябваше да изтегля не малка част от bankroll-a си е в момента съм back to where I started.

Стига толкова сълзливи истории.

Видях, че е модерно напоследък да се правят подобни теми и реших и аз да съм модерен :D Шегата на страна ...

Идеята с която правя тази тема е много проста. Изобщо не заблуждавам себе си, че нивото ми е посредствено. Пределно ясно ми е и съм убеден, че първите няколко месеца бяха "god mode". Също така нямам и намерение да се правя на много велик и да се мъча да доказвам на себе си колко съм добър.

В тази тема ще споделям всичко което се случва в моят daily grind:
    - резултати
    - въпроси
    - статистики
    - мисловният ми процес в дадени ситуации
    - подходът ми към сесиите
    - ежедневните ситуации свързани с mindset или просто стратегия които ми представляват трудност.

Играта се е променила. Все още се чувствам доста ръждясал и мисля, че споделяйки всичко това, може да се заформят интересни дискусии които да са полезни както на мен, така и на други играчи.

Аз лично виждам себе си като един позабравил покера играч, който иска да споделя всичко случващо се около опитите му отново да се върна на покер сцената.

Ще започна отново с 1000$ bankroll и ще играя 25NL в няколко сайта. За момента играя до 6 маси. Просто искам да работя върху играта си и да се развивам. Никога не съм изпитвал толква голямо желание за игра и учене и мисля да се възползвам от момента.

Доста мислих дали да пускам тема, но има една особеност при мен. Много съм дисциплиниран, но обикновено това се случва само когато не ангажирам само себе си с целите си. Това, че съм отговорен и пред други хора винаги ми е помагало във всякакви аспекти.

Преди да започна да тренирам с персонален треньор бях много недисциплиниран и с тренировките. В момента в който имаше човек пред който бях заявил: "Това са моите цели, и ще дам всичко от себе си за да ги постигна." - цялата картинка се промени.

По всичко личи, че след 2-3 месеца покерът ще е единственият ми доход, така че ... сега е момента да затегна колана.

Мисля, че писах достатъчно, даже май стана waaaay too long.

Обикновено играя през ноща, така че утре вечер ще е първият update.

Това е за сега. Спасявам се. Have a good one.

Последна редакция: 17 април 2015
    • Like Like x 5
  2. atimbalanda

atimbalanda
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    178
    Трофейни точки:
    28
    Оценки:
    +49 / 1 / -4
    Покер ръце:
    Фърст , гл гл гл ;)

Надявам се ,че нямаш против за малко оф топик , кой ти е бил треньор и да попитам другите за момчето дето бяхте поканили на грайдерс събирането , да направите някакъв коментар за него. От livetolife мисля ,че беше и ако не се лъжа е доста популярен треньор в София.

3. wabbitt

wabbitt
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    496
    Трофейни точки:
    43
    Оценки:
    +65 / 2 / -2
    Покер ръце:
  4. RealSot

RealSot
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    1,608
    Трофейни точки:
    83
    Оценки:
    +385 / 15 / -18
    Покер ръце:
    Я разкажи, с колко $ шотна 50, 100 и 200 .
    Колко bi е бил този год мод ?

5. wabbitt

wabbitt
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    496
    Трофейни точки:
    43
    Оценки:
    +65 / 2 / -2
    Покер ръце:
    Шотвах с 25bi и свалях при 5bi loss. Всички шотове бяха успешни ако не се лъжа. Мисля, че на третия месец вече имах около 40bi за 200NL. Не разполагам с database-a, не съм напълно сигурен, но мисля че съм близко до истината. Най-много един неуспешен шот да съм имал, но regrind-нах за 1-2 дни.

Това се случи за около 100 000 - 120 000 ръце.

Последна редакция: 17 април 2015
  6. konselieri

konselieri
    Expand Collapse
    Moderator

Съобщения:
    2,619
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +361 / 4 / -8
    Покер ръце:
    Ама заряза ли готвенето ? Сподели малко за това, че сега покрай Masterchef ми е още по-любопитна тая тема :) Щото помня,че отиде в Щатите,ако не се лъжа, да готвиш ?

Гледам имаш правилна настройка, така че, мисля че ще успееш :)

И съвет от мене: не шотвай с по-малко от 50 би ;)

7. Hristo82

Hristo82
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    2,024
    Трофейни точки:
    83
    Оценки:
    +295 / 11 / -51
    Покер ръце:
    Или по скоро мияч на чинии, но срамна работа няма ! :eek:

8. wabbitt

wabbitt
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    496
    Трофейни точки:
    43
    Оценки:
    +65 / 2 / -2
    Покер ръце:
    Ами на този етап реших да остане само хоби. Когато започнах нямах представа с какво се захващам. В последстие ми се отдаде възможност, да се развивам на най-високо ниво и да работя в едни от най-престижните ресторанти в световен мащаб. Истината е, че тези места не са за всеки. Всичко изглежда много лъскаво и невероятно, но зад кулисите не е съвсем така. Стреса е нещо което трудно може да се опише, човек трябва да го изпита. Почивката е табу ... 16-18 часа на ден 6 дни в седмицата е напълно стандартно. Има и много други фактори. А и аз исках да се развивам или на най-високо ниво или да не се захващам изобщо. Когато работиш толкова много а в почивните си дни се чудиш само как да отидеш в някой топ ресторант за да стажуваш без пари, идва един момент в който си правиш равносметка.

Мога да кажа, че всичкият този опит ми помогна много във всякакви аспекти от живота и не съжалявам ни най-малко. За момента готвенето е само хоби, но не е възможно и да инвестирам в нещо свързано с храна, готвене и тн. в бъдеще, Все пак е нещо което ме влече и винаги ще ми е интересно и приятно.

Тези предавания за които говориш не ги следя и не мога да споделя мнение по въпроса :D Доста далеч са от истината. Имам чувството, че дори повечето от журито (тъй наречените шеф готвачи :D или както аз им викам ... звездомани), няма да издържат и седмица в някой top ресторант).

Последна редакция: 19 април 2015
  9. wabbitt

wabbitt
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    496
    Трофейни точки:
    43
    Оценки:
    +65 / 2 / -2
    Покер ръце:
    Така ... day one is in the books.

Като цяло играх доста по-малко от предвиденото. Планувах да стана в 0:00 и да играя през ноща, но не бях спал предният ден и не съм чул алармата. Станах към 4, нямах интернет ... до 5 не можах да се оправя ... голям филм.

Утре започвам сесиите в 0:00.

Ето ги резултатите за днес:

Игрово време: 4 часа

Като цяло не беше най-добрата сесия. Първите 2 часа бях доста разконцентриран и направих някои доста глупави грешки.

За напред ще поствам най-губещите или по-интересните за мен ръце от сесиите в един голям пост. Ще ги номерирам, за да са по лесни за коментар и ще описвам всяка една ръка, било то въпрос или просто какво съм мислил в конкретният момент.

Като цяло забелязвам един съществен leak в играта си. Това е невъзможността да преценявам кога попадайки на river-a с bottom range-a си, е удачна ситуация за блъф (една от ръцете които постнах е точно такава ситуация). Мисля, че пропускам доста удачни моменти. Ще поработя малко по сериозно над това. Все още съм доста предпазлив. Причината не е притеснение да не загубя, а по-скоро липса на достатъчно опит и теоритични знания, за да обоснова дадено отиграване сам пред себе си.

Иначе си направих таблици с open range-ове в equilab и гледам да си ги следвам с малки корекции спрямо противниците. Ще гледам да правя леки и постепенни корекции в играта си, защото прекалено многото информация само ще ме обърка още повече. За момента мисля, че поне open range-овете съм ги докарал сравнително добре.

Забелязвам, че на 25NL има повече агресивни reg-ове от колкото очаквах. Трябва да поработя по стабилно върху range-овете за defend. За момента избягвам ситуации в които да се забърквам без ясна представа какъв ми е плана за ръката, но прекарвам доста време off table преглеждайки ръцете на реговете с които играя най-често.

Ето и някои ръце от днес:

http://grinders.org/threads/kd-kh.74012/

Последна редакция: 20 април 2015
    • Like Like x 3
  10. Pro2type

Pro2type
    Expand Collapse
    Administrator

Съобщения:
    1,244
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +206 / 3 / -3
    Покер ръце:
    Успех ти пожелавам, искрено. Готвенето на високо ниво е изкуство според мен, максимум респект за всеки стигнал това ниво. Ще следя с интерес и се надявам да се получат нещата :)

• Like Like x 1
  11. didi8bg

didi8bg
    Expand Collapse
    Administrator

Съобщения:
    1,446
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +348 / 8 / -13
    Покер ръце:
    Още една интересна тема. На мен лично ми харесва това, че обясняваш всичко в детайли. Доста по ясно става кое защо и как го правиш.
    Успех и ще следя с интерес :)

• Like Like x 1
  12. wabbitt

wabbitt
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    496
    Трофейни точки:
    43
    Оценки:
    +65 / 2 / -2
    Покер ръце:
    Ден 2

Игрово време: 10 часа
    Маси: 4-6
    Off table work: 90 мин

Трудност на решенията: 4/5

Като цяло кофти ден, особено първата сесия. Играта беше по-агресивна от обикновено и доста често се изправях срещу доста криви линии. Имаше и доста кофти set ups и board run outs.

По моя оценка игратa ми беше 2/5:
    - многото трудни решения ме обезкуражиха по едно време което само влуши нещата.
    - може да се кажа, че направих някои грешки от които можеше да си спестя 2-3 стака. Със сигурност намирам грешката главно в себе си.

Доста съм изморен и няма да правя пълен анализ на ръцете от сесията днес. Предполагам ще ги съчетая с тези от утре или нещо подобно.

Ето и малко notes които направих днес.

- Even at the lowest stakes most of your opponents will be regulars.
    - Outplaying regulars is necessary for maximum success.
    - Table selection is the best skill you can have.
    - At 20NL+ flop raises with draws, 2nd pair and even bottom pair are more common. This is when your HUD comes in handy (raise flop cbet and turn aggression)
    - Raises on the turn and the river are with strong range most of the time.
    - The stats are not an information!
    - 2/3 of the times when a regular raises on the flop you are probably good with top pair. (their range in this spots contains a lot of draws, gut shots, middle pairs, bottom pairs and occasionally air.
    - Много е важно да имаш отправна точка, защото иначе всичко изглежда мног относително
    - When you call 3b IP vs TAG for instance with a hand like AJs, AQ etc. you need to bluff raise the flop with some frequency in order to make this profitable. (check his cbet-fold, choose the right flops, try to avoid bluff raising with hands that have very little equity on the specific board.
    - When you float the flop your intention should always be willing to bet the turn if checked to you.
    - When you use your HUD, be careful of sample size.
    - In the upper micro stakes people often two barrel, but river bet is rarely a bluff.
    - Don't become a play machine. Your main priority is to find the easiest targets and bust them. (it's not a bad idea though to regularly pick on some of the bad regulars
    - One of the weakest points of bad regs is lack of mental toughness. (taking it personal etc.)

• Like Like x 3
  13. EasyGame

EasyGame
    Expand Collapse
    Well-Known Member Resource Gardener

Съобщения:
    4,196
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +219 / 6 / -22
    Покер ръце:
    а какво са?

14. wabbitt

wabbitt
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    496
    Трофейни точки:
    43
    Оценки:
    +65 / 2 / -2
    Покер ръце:
    Поне за мен са насока която може да те ориентира за тенденциите на деден противник, но по-скоро бегло. Аз лично смятам, че е много по-важно да наблюдаваш противника и да си водиш изводи от колкото да разчиташ на гола "информация".
    Моментнто състояние на играча по време на сесията диктува пряко начинът му на игра според мен. Ако си затваряш очите за състонието на противника в даденият момент, дори и най-подробната статистика може да не ти предеостави необходимата информация, за да вземеш правилното решение в конкретния момент.
    Не казвам, че не са нужни, но аз лично винаги съм им отдавал прекалено много значение и съм ги ползвал по-скоро като оправдание. Разликата между двама играчи 20/17/3 да речем за огромен sample може да е значителна. Ако третирах статистиката като информация, трябваше да ги сложа под общ знаменател. Тенденциите на двамата може да се коренно различни.

Последна редакция: 19 април 2015
  15. thefan

thefan
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    65
    Трофейни точки:
    8
    Оценки:
    +7 / 0 / -4
    Покер ръце:
    За това някой хора ползват много по-подробни хъдове, за да могат да открият разлика между играчи с еднакви VPP/PFR/AGF.

Малкия ми ХЪД се състои от 43 части :)

• Like Like x 1
  16. wabbitt

wabbitt
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    496
    Трофейни точки:
    43
    Оценки:
    +65 / 2 / -2
    Покер ръце:
    Ден 3

Игрово време: 6 часа
    Маси: 2-6
    Off table work: 3 часа

10NL, 25NL, 50NL

Здравейте,

днес вкарах по-малко volume от плануваното. Като цяло масите бяха ужасни. Почти пълна липса на слаби играчи и много агресивни регове. В един момент реших, че просто няма смисъл да играя повече.

Видях, че на 50NL има доста soft маси и направих 700-800 ръце и там, но рибите си хитваха nuts-a с bottom 10% от range-a си и нямаше много какво да направя.

Особено в средата на сесията имах доста тежки решения. Почти всеки опит да вляза в ръка беше посрещнат от безумна агресия. Всеки cbet беше рейзван, всеки semi bluff срещаше shove. В един момент се почувствах като пълен глупак, защото ми се стори, че всички ме abuse-ват щестоко.

Истината е, че просто масите не бяха особено profitable и нямаше смисъл да продължа. Обикновено не обичам да играя на маси на които не виждам играчът от който мога да правя пари. А когато седя на маса с трима човека които само се чудят как да си мерят пишките, смисълът се загуби.

В края на сесията се чувствах доста тъпо и през останалата част от деня се отдадох, на слънце, паркове и спорт. Трябваше да разнообразя малко, защото утре щях да седна с кофти нагласа.

Това което ще ми пречи до края на месеца е бонуса който трябва да изпълня. Заради него ще ми се наложи да играя дори и когато не се чувствам напълно в кондиция. От следващият месец обаче, няма да подходя така, ще се стремя да избирам най-добрите игри, маси и тн. и да играя само когато се чувствам на 100%.

Мaлко ръце от днес:

http://grinders.org/threads/ad-qh.74044/

17. EasyGame

EasyGame
    Expand Collapse
    Well-Known Member Resource Gardener

Съобщения:
    4,196
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +219 / 6 / -22
    Покер ръце:
    Аз всеки път като се опитвам да играя за бонус/класация и от игра губя повече, отколкото евентуално визмам от бонуса, затова гледам вече да го карам по-спокойно с повече почивки.

• Like Like x 1
    • Agree Agree x 1
  18. wabbitt

wabbitt
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    496
    Трофейни точки:
    43
    Оценки:
    +65 / 2 / -2
    Покер ръце:
    Ден 4

Игрово време: 4 часа
    Off table work: 2 часа

Ден за "почивка". Реших да се наспя хубаво, да играя по-малко и на подходящи маси, и най-вече да се придържам към системата ми за пре и постфлоп игра. Последните няколко дни експериментирах прекалено много и резултатите не бяха задоволителни. След като направих всички тези неща, сесията ми днес беше много по спокойна, целенасочена и респективно, успешна.

Започвам да осъзнавам ситуациите в които правя най-съществени грешки.

Може би една от основните ми грешки е, че value bet-вам прекалено тънко. Пари се печелят с value bet, не с блъфове. Продължавам да бетвам прекалено малко в ситуации в които се притеснявам да не ме рейзнат или път в опит да не ги изгоня от ръката (което е напълно ирационално). Често си хитват draw-овете с безумни ръце, а истината е че ми плащат, защото им давам прекалено добра цена за да го направят. Не рядко търся вината в тях, вместо да се концентирам върху себе си. Това, че играчите имат wide range, не значи, че хитват търна по-често. Означава, че имат повече drawing ръце които няма да фолднат дори и да бетна повече. Ще играят силните си ръце силно, няма да over блъфират, и когато имат nuts ще го направят да изглежда очевидно ...

Извод: Без параноя! Повече увереност!

Ще работя над това по сериозно.

Последна редакция: 21 април 2015
  19. RealSot

RealSot
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    1,608
    Трофейни точки:
    83
    Оценки:
    +385 / 15 / -18
    Покер ръце:
    Ще бъде интересно да споделиш системата, може и с картинки да покажеш рейнжовете или само в raw формат и т.н.

20. wabbitt

wabbitt
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    496
    Трофейни точки:
    43
    Оценки:
    +65 / 2 / -2
    Покер ръце:
    Малка част от нещата върху които мисля днес:

Както предполагам много от вас съм израснал с идеята, че успехът се постига с услена работа. Моето мнение е, че в покера нещата далеч не стоят така. Не е необходимо само да вкарваш максимално много часове и да работиш по-здраво от опонентите си. Най-важното е да работиш по-умно от тях. Ако един покер играч играе на 100% и играе възможно най-много, то той просто ще се срине в даден момент. Основната идея е не да увеличим часовете игра до максимум, а да увеличим часовете в които играем А играта си до максимум!

Да вземем за пример двама играча, Иван и Георги. Да приемем, че играят едни и същи нива и имат едни и същи статистики. Иван играе 100 часа на месец въпреки, че среща затруднения да вкарва толкова volume, чувства се мързелив ако не достигне месечната си квота. Георги от своя страна играе 50 часа на месец. Фокусира се върху това да играе А играта си, спира сесиите когато усети, че е нужно, и не играе когато се чувства, че не е в кондиция. Понякога ще изпитва нужда да играе, но ще устои, ако е изморен или нещо подобно. Иван играе 100 часа, но истината е че той печели много по-малко от колкото възможностите му позволяват (предимно защото играе изморен, тилтнат или когато му е скучно). Георги, играе 50 часа максимално близо до А играта си и почели също толкова, ако не и повече от Иван. Той е отпочинал, има социален живот и умее да балансира покера със свободното си време. Излиза, че Иван е пропилял 50 часа от месеца си!

Мисля, че човек често се сблъсква с доста вътрешни битки. Понякога се чувстваш виновен, че си разнообразил ежедневието си при положение, че е трябвало да играеш. Може би с в лош рън и смяташ, че не "заслужаваш" лукса да правиш нещо приятно и да разнообразиш. Това е много погрешно.

Мисля, че цялата култура свързана с управлението на времето и губене на време е далеч от истината. Когато правиш нещо което ти доставя удоволстие, то има стойност. То не е пропиляно време. Пропиляваш времето си когато си разсеян или когато отлагаш неща от ежедневието ти които трябва да бъдат свършени, просто защото те мързи ( aka procrastination).

Основни изводи:

- Work smart > work hard
    - Независимо какво правиш, ако има позитивно въздействие, никога не е губене на време.
    - Единственото изгубено време е правейки нещо което не ти въздейства позитивно.
    - Времето е по-ценно от парите. Винаги можеш да се сдобиеш повече пари, но не и с повече време!

До утре!

• Like Like x 1

Сподели страницата