1. Този форум използва бисквитки. С посещаването му, Вие се съгласявате с метода ни на тяхното използване. Научете повече.

Събитие Book Club

Дискусия в 'Общи приказки' започната от Zografa, 3 октомври 2016.

1. Zografa

Zografa
    Expand Collapse
    Super Moderator Staff Member

Съобщения:
    3,733
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +441 / 10 / -17
    Покер ръце:
    Идеята е доста яка и би спестила време на всеки, който чете повечко книги при избора му на следващото четиво, а и не само. Взаимствана е от един друг форум, който чета от време на време(Paul Otto - Internet).

Та... за какво става дума?

Мисля, че на всички е ясно, колко е важно да се четат качествени книги. За съжаление в модерната ера, където има тонове информация дебнещи ни от всякъде, качествената такава става все по-трудна за намиране. И дори да приемем, че всички четем качествена литература, то ще ни е в пъти по-лесно да отсеем подходящата книга за нас, ако го правим чрез подобен клуб.

Като добри покер играчи, вече сте разбрали, важността на качествената и навременна информация, както и на предимството да имаш група от адекватни хора, с които да работиш ефективно. Book клуба има за цел именно това - да направи намирането, четенето, разбирането и дори прилагането на интересни книги и идеите в тях по-ефективно.

Срещите за начало ще бъдат на всеки 2 седмици, като при нарастване на броя участници може и да зачестят. Ще бъдат представяни презентации на книги, които са прочетени от членове на клуба като структурата ще е горе-долу следната:

- представяне на автора
    - представяне на книгата(цена, издателство, страници, формат и т.н.)
    - поглед върху основните идеи на книгата и приложението им, споделяне на опит в прилагането на идеите взети от книгата в живота, връзки с други автори/идеи/книги, за кого би била подходяща книгата и т.н(това е основната част на презентацията).
    - коментари и дискусии

Презентацията на книгата, може да бъде направена и от 2-3 човека, които са я прочели, като е добре преди това те да се координират, за по-добро протичане на срещата.

След презентацията, членовете ще обсъждат представената им информация и ще споделят идеи и въпроси касаещи засегнатите теми.

Цялата среща няма да надхвърля 120 минути като продължителност. Срещите ще бъдат записвани, а презентациите на книгите, по желание могат да бъдат публикувани и да са достъпни за по-широка аудитория.

В началото аз ще играя ролята на модератор, като в последствие, ще въведем членски внос(нещо символично - примерно 10-20$ на година), който ще отива за модератора на клуба(търси се модератор:)).

Изискванията към вида на книгите са да бъдат нехудожествена литература, т.е тук не попадат книги като "Властелина на пръстените", "Хари Потър", "Песен за огън и лед" и.т.н.

Добри примери за книги, които можем да дискутираме са - биографични и автобиографични, всички книги свързани с психологията, икономиката, историята, самопознанието, философията, личните финанси, наръчници, пътеписи и.т.н.. Подходящи примери:

Зов за завръщане - Арнолд Шварценегер
    Седемте навика на високоефективните хора - Стивън Кови
    Богат татко, беден татко - Робърт Кийосаки
    Изкуството на войната - Сун Дзъ
    Как да преодолеем безпокойството и да се радваме на живота - Дейл Карнеги
    Черният лебед - Насим Никълъс Талеб
    Мисли и забогатявай - Наполеон Хил
    Човекът в търсене на смисъл - Виктор Франкъл

Това е за сега, ако някой е заинтересoван моля да отговори тук в темата и да ми прати лично съобщение. Преди първата среща ще направим гласуване, кога да е тя, за да е удобно като час за максимален брой хора.

П.п. Хората с опит от подобни инициативи, ще е добре да споделят идеи(пък ако имате идея и нямате опит пак я кажете де:)).

• Like x 12
    • Winner x 1
    • Friendly x 1
    • Useful x 1
    • Optimistic x 1
  2. Cons7antine

Cons7antine
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    170
    Трофейни точки:
    33
    Оценки:
    +26 / 0 / -3
    Покер ръце:
    Интересно, бих се включил.

3. DevilsTime

DevilsTime
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    736
    Трофейни точки:
    43
    Оценки:
    +89 / 3 / -5
    Покер ръце:
    И аз определено бих се включил :)

4. getbigboy

getbigboy
    Expand Collapse
    Moderator

Съобщения:
    773
    Трофейни точки:
    33
    Оценки:
    +17 / 0 / -0
    Покер ръце:
    И аз се включвам

5. Pro2type

Pro2type
    Expand Collapse
    Administrator

Съобщения:
    1,244
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +206 / 3 / -3
    Покер ръце:
    "Изискванията към вида на книгите са да бъдат нехудожествена литература"
    Аз отпадам :)

• Like Like x 1
    • Agree Agree x 1
  6. Sinnerman

Sinnerman
    Expand Collapse
    Member

Съобщения:
    13
    Трофейни точки:
    18
    Оценки:
    +24 / 0 / -0
    Покер ръце:
    Зограф ,
    Евала за ентусиазъма !

Малко идеи и от мен .Може да пробваме малко по – лежерно .Примерно , срещи през две седмици ми се струват доста често , но детайлите не са най – важното . Идеята е да цари лек и забавен дух , а не някаква супер сериозна , академична атмосфера като английски университет от 19век :) . Примерно, отиваме на бирария , пием бири и си лафим за някоя определена книга . Ако потръгнат нещата добре , вече ще го мислим и ще търсим връзки в телевизията :)

Иначе сериозно , готина инициатива , аз ще участвам :)

• Like Like x 1
  7. Zografa

Zografa
    Expand Collapse
    Super Moderator Staff Member

Съобщения:
    3,733
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +441 / 10 / -17
    Покер ръце:
    Точно така, духа и условията на работа на клуба ще го определяме членовете в него, идеята е нещото да се случва онлайн, за да може да имаме повече участници, а и да сме по-пластични от към график, разбира се раздумката на биричка си е задължителна даже може някой уикенд да се мяткаме някъде из страната за да могат да се присъединяват повече хора извън София(е ще има един шофьор без бира:)).

Но отплеснахме се:) Да изчакаме да видим колко интерес има и ще изложа още по-конкретни детайли.

8. Twitchy

Twitchy
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    211
    Трофейни точки:
    43
    Оценки:
    +140 / 9 / -3
    Покер ръце:
    +1, супер инициатива!

9. ThuNDeR

ThuNDeR
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    377
    Трофейни точки:
    43
    Оценки:
    +67 / 5 / -0
    Покер ръце:
    +1

10. GambitTakesDis

GambitTakesDis
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    715
    Трофейни точки:
    58
    Оценки:
    +134 / 3 / -1
    Покер ръце:
    И аз се присъединявам, прекрасна идея! :)

11. Spitfire

Spitfire
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    2,014
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +263 / 29 / -33
    Покер ръце:
    Вярно ли си включил "Богат татко, беден татко" и " Черния лебед" в една класация :D

Добра идея, иначе

12. atimbalanda

atimbalanda
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    178
    Трофейни точки:
    28
    Оценки:
    +49 / 1 / -4
    Покер ръце:
    Още си спомням как се чудех какво прави Брото на една загрявка : ) За да разберете четете книги , защото е много важно.

Тази идея ми напомня за едно интервю с Федор , което четох наскоро :

"Who were your key influencers during 2013?
    “A group of people I am still very close with today. We call ourselves TGK, which is a mixture of some of our names. They know me from when I had nothing. Most of them play high stakes online or have quit and been successful in life. It’s interesting to see the exchange of information, skills and knowledge. It keeps us all ahead of the curve, and it makes me happy.”

How did you fall amongst the TGK crew?

“This gravitation is natural. I am like a sponge. I am not an inventor. These guys are smarter than me in a lot of areas, particular when it comes to creating something. What brings us all together is we all have something special to bring to the group. My part in it is bouncing certain ideas, and being very comprehensive in lots of different areas. I grasp things very quickly. But I won’t be the guy leading the discovery and finding new things. I think that’s why people like to talk to me. They become smarter and more efficient. This is how our group works so well. We bounce ideas around, and we get to a point much quicker than we would working on our own.”

Are you a follower of a leader?

“In that respect, I think we are all equal. I wouldn’t call myself a follower. We enjoy being around each other and learning from each other.”

There is an enormous power of getting a group of top minds together and learning in this way.

“I believe this power is everywhere, and I want to take it into another arena. I feel I can have even more impact elsewhere. There is more valuable information out there and I want to collect it and use it.”

What are some of the things you think about?

“The thing I have to think about the most is education. Not in the typical sense but in lots of different ways. Learning about life, not in school. When you want to learn something, it’s very inefficient how we go about it. Unless there is someone within your circle who can teach you, then you can get lost. I am surprised how little interest people have in learning hundreds of useful things.”

Are you talking about changing our school education system?

“I am talking about everything. There are no limitations. The system we have today for learning things is terrible. I had to go out there and intensely look for these people. There is very little in the form of communities or platforms for this, and this is an area I can contribute towards.”

Ето няколко предложения от мен -

Outliers

The Flavor Bible

The Life-Changing Magic of Tidying Up

Flow

The Omnivore's Dilemma

The China Study

Последна редакция: 4 октомври 2016
    • Like Like x 1
    • Winner Winner x 1
  13. haemorrhage

haemorrhage
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    399
    Трофейни точки:
    33
    Оценки:
    +12 / 0 / -0
    Покер ръце:
    + съм, но бих дискутирал и художествена лит.

• Agree Agree x 1
  14. SSP22

SSP22
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    47
    Трофейни точки:
    23
    Оценки:
    +16 / 2 / -3
    Покер ръце:
    Аз също бих присъствал.

15. MiNFoX

MiNFoX
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    80
    Трофейни точки:
    23
    Оценки:
    +26 / 3 / -1
    Покер ръце:
    Много За! ":)

16. ilpm

ilpm
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    595
    Трофейни точки:
    18
    Оценки:
    +40 / 2 / -2
    Покер ръце:
    reading is staring at marked slices of trees and hallucinating vividly for hours :D

• Funny Funny x 1
  17. Spitfire

Spitfire
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    2,014
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +263 / 29 / -33
    Покер ръце:
    Ето и от мен малко :

Очевидни :
    The Green Mile

Women

The Girl Who Played with Fire (Millennium, #2)
    (цялата трилогия, домързя ме да намеря линк на 1вата и 3тата, също ако някой знае някаква подобна поредица да каже, но досега по-добра крими трилогия не съм чел, а съм пробвал с по-известните автори )

Не толкова очевидни:

The Secret History

A Thousand Splendid Suns

Kafka on the Shore

All the Light We Cannot See

Revolution

• Like Like x 1
  18. EasyGame

EasyGame
    Expand Collapse
    Well-Known Member Resource Gardener

Съобщения:
    4,196
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +219 / 6 / -22
    Покер ръце:
    Добри предложения, но не са за тази тема

• Informative Informative x 1
  19. GambitTakesDis

GambitTakesDis
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    715
    Трофейни точки:
    58
    Оценки:
    +134 / 3 / -1
    Покер ръце:
    <3
    Последно изчетох новата 4-та и макар като тематика да е най-интересна (засяга артифишъл инт), се усещаше липсата на Ларшон. Пък и е малко предвидима... но пак я препоръчвам и ще си чакам следващите

По темата в момента чета Поток на Чиксентмихай (горе имаше линк) и ето тази: Originals
    И от двете съм доволен засега, но ми вървят бавно :Д

20. Pro2type

Pro2type
    Expand Collapse
    Administrator

Съобщения:
    1,244
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +206 / 3 / -3
    Покер ръце:
    Wow Аз не знаех, че има 4-та... ще я проверя задължително, може да пусна отделна тема само за художествена литература да не спамим темата на Зографа :D

• Like Like x 2

Сподели страницата