1. Този форум използва бисквитки. С посещаването му, Вие се съгласявате с метода ни на тяхното използване. Научете повече.

Банки, такси etc.

Дискусия в 'Общи приказки' започната от Twitchy, 16 март 2016.

1. Twitchy

Twitchy
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    211
    Трофейни точки:
    43
    Оценки:
    +140 / 9 / -3
    Покер ръце:
    Направих няколко изчисления и установих че когато кешаутна от нетелар, банката ми начислява някакви такси. Нетелар има фиксирана тарифа от $10 за транзакция към банката, в случея ДСК. Днес се разправях по телефона и ДСК ми изтърсиха че на всяка транзакция над 100е (незвисисимо дали е от банка в др държава или сайт) таксата им е 0,8% от сумата и курса на превалутирането се извършва от курса на БНБ за деня. На $400 кешаут ми струва $23 такса на банката+$10 такса от нетелар, което ми се вижда доста.
    Мисля да сменям банката, доста си ми се виждат тези такси. Коя банка няма такса и/или таксата е по-малка. Дали е по-длавера да си взема нетелар карта и да го ду*а банката?

2. VankoZ

VankoZ
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    182
    Трофейни точки:
    18
    Оценки:
    +55 / 15 / -64
    Покер ръце:
    Сменяй банката ЦКБ е по-хубава ДСК е най-скъпарската банка или си вади Нетелър карта.
    А най-добре Скрил

3. Bighazelnut

Bighazelnut
    Expand Collapse
    Value Control

Съобщения:
    1,560
    Трофейни точки:
    63
    Оценки:
    +58 / 1 / -6
    Покер ръце:
    ДСК не е добър вариант. Внимателно разгледай как са в момента големите банки с таксите. Скоро не съм гледал, но преди около 1 година, най-добрите варианти бяха ЦКБ и ПИБ. Иначе Неттелер е по-лошия вариант от Skrill. Друго много важно е да се тегли валутата към която е сметката. Всмисъл ако сметката ти в банката е евро, най-добре е да теглиш евро, за да подминеш превалутирането. Демек в твоя случай, си направи сметка в долари.

ПП: Познавам няколко човека, които са с евров Skrill и теглят към еврова карта/сметка. Съответно имат доларов Netteller и теглят към доларова сметка. Аз имам само евров Skrill и тегля към евров-а карта/сметка на ЦКБ и доскоро поне нямаше такса за между банков превод. Няма и превалутиране. Но пак трябва да видиш таксите и условията за банков превод на съответните банки. Едни имат такси, други нямат до определена сума, трети доскоро въобще нямаха такси.

Последна редакция: 16 март 2016
    • Like Like x 1
    • Informative Informative x 1
  4. Twitchy

Twitchy
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    211
    Трофейни точки:
    43
    Оценки:
    +140 / 9 / -3
    Покер ръце:
    3пъти звънях на нетелар съпорта и там ми казаха, че не могат да правят кешаути в $ към бг банки, а само в евро

Последна редакция: 16 март 2016
  5. DevilsTime

DevilsTime
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    736
    Трофейни точки:
    43
    Оценки:
    +89 / 3 / -5
    Покер ръце:
    ДСК на мен не ми взима стотинка повече като тегля скрил към виза, само тяхната си такса от 3-4 долара

• Like Like x 1
  6. Beck

Beck
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    74
    Трофейни точки:
    8
    Оценки:
    +34 / 2 / -4
    Покер ръце:
    Здравей !
    Получава се така , защото най-вероятно теглиш с ''банков превод'' , за това имаш 0.8% такса , такава има във всяка една банка .
    Кешаутвай си парите към визата , както DevilsTime е отбелязал единствената такса трябва да ти е тази от сайта .

• Like Like x 2
    • Agree Agree x 1
  7. vlade

vlade
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    89
    Трофейни точки:
    18
    Оценки:
    +13 / 0 / -0
    Покер ръце:
    От есента падат основните такси на банките

Българите ще могат да си откриват разплащателни сметки навсякъде в ЕС

Ивет Миткова
    ...
    Банките у нас ще бъдат длъжни да намалят или премахнат таксите за основните услуги по сметките на потребителите. Това предвижда проект за промени в Закона за платежните услуги и платежните системи, публикувани на интернет страницата на финансовото министерство. Текстовете въвеждат евродиректива, която трябва да приложим до 18 септември. След тази дата банките у нас ще трябва да осигурят лесен и евтин достъп до техните услуги на всеки българин, което означава ниски и минимални като брой такси, съобразени с нивото на доходите в страната. Всяка банка ще бъде длъжна да уведоми клиента още при откриването на сметка за всяка сума, с която ще го таксува. Освен това всеки клиент ще получава годишно извлечение, в което банката ще го информира подробно какви такси за какво му е удържала. А БНБ пък има грижата да направи специален сайт, на който всеки ще може да сравнява таксите, които различните банки предлагат за определена услуга - например за теглене на пари от банкомат, за плащане на данъци, за внасяне на сума в каса или за превод.

Евродирективата, която и България трябва да прилага, гарантира правото на всеки в ЕС да има поне една основна банкова сметка, която да му позволява да ползва обичайните банкови услуги. Това се отнася за всеки европейски гражданин или законно пребиваващ в страна от ЕС. Така и българите ще може да си откриват сметки навсякъде в ЕС, дори да нямат постоянен адрес в страната. Банките пък са длъжни да предложат на клиентите си ниски такси за основни операции като откриване и закриване на разплащателна сметка, внасяне или теглене на пари в брой от нея в рамките на ЕС. Сега в някои страни тези услуги са доста скъпи.

У нас в момента за откриване на сметка трезорите начисляват между 2 и 5 лв. Закриването е безплатно в повечето трезори, но някои удържат до 10 лв., ако сметката се затвори, преди да е изтекла година от отварянето й. Поддържането на сметка на месец излиза средно 2 лв. Внасянето на пари в сметка в повечето трезори е безплатно, а тегленето до 2000 лв. е най-често 1 лв. Таксите трябва да бъдат по-ниски от средните за банковите услуги, различни от основните, за системата, както и от тези, които банката събира по официалната си тарифа. За най-уязвимите групи потребители - получаващите месечни социални помощи, се предвиждат още по-ниски цени при използването на основните банкови услуги. Клиентите, които вече имат платежна сметка на дадена банка, също могат да използват основните "приемливи" цени.

БАНКОВА ТАЙНА

Новите разпоредби ще разширят достъпа до банковата тайна - частните съдебни изпълнители ще получат достъп до мегарегистъра на банковите сметки на българските граждани. Миналата година беше решено тези данни да бъдат обединени до 2017 г. в електронен регистър, в който ще могат да правят справки службите за сигурност, данъчните, съдилищата, следствията, прокуратурата и комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, а сега ще се добавят и съдебните изпълнители. Базата данни ще съдържа номерата на банковите сметки, имената на титулярите и техните пълномощници и на наемателите на сейфове. В регистъра няма да са видни данните за наличностите по сметки и в сейфове.

8. mitkos

mitkos
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    1,093
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +195 / 5 / -20
    Покер ръце:
    Това от къде е?

9. EasyGame

EasyGame
    Expand Collapse
    Well-Known Member Resource Gardener

Съобщения:
    4,196
    Трофейни точки:
    78
    Оценки:
    +219 / 6 / -22
    Покер ръце:
    • Like Like x 1
  10. toxic

toxic
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    923
    Трофейни точки:
    18
    Оценки:
    +46 / 13 / -6
    Покер ръце:
    Заради директивите на ЕУ е това ... преводите със Sepa струват стотинки.
    (untitled)

11. GambitTakesDis

GambitTakesDis
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    715
    Трофейни точки:
    58
    Оценки:
    +134 / 3 / -1
    Покер ръце:
    Всички банки ли взимат такса при вътрешен трансфер във валута (евро)? По принцип ползвах Уникредит и таксите са същите като международен превод лол. Сега виждам, че Социете взимат по-малко, но като цяло ми се струва странно. Някой правил ли е подобен рисърч?

12. Zografa

Zografa
    Expand Collapse
    Super Moderator Staff Member

Съобщения:
    3,735
    Трофейни точки:
    98
    Оценки:
    +442 / 10 / -17
    Покер ръце:
    Просто БНБ задължава всички банки да минават през лева като си правят вътрешните трансфери и за това междубанковите са такова дърво.

13. Twitchy

Twitchy
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    211
    Трофейни точки:
    43
    Оценки:
    +140 / 9 / -3
    Покер ръце:
    Днес ходих в ЦКБ и ми казаха, че транзакциите нямат никакви такси, освен таксите за обслужване на сметката + безплатно онлайн банкиране. Не съм сигурен дали онази ме разбра правилно точно какво ми трябва, утре ще отида в др клон на банката просто да пробвам дали ще ми кажат същото.

14. Ghost

Ghost
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    160
    Трофейни точки:
    43
    Оценки:
    +47 / 0 / -1
    Покер ръце:
    Какво се случи, намери ли най оптималния начин за нетелер?
    Сега си направих наскоро акаунт там и всичко ми се вижда прилична преебавка за начините да си заредя сметката там.То явно и за тегленето ще е така.
    Ако може някой с опит да сподели за нещо оптимално относно Нетелър...

15. Twitchy

Twitchy
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    211
    Трофейни точки:
    43
    Оценки:
    +140 / 9 / -3
    Покер ръце:
    Преебавката идва от превалутирането... тъпото е, че когато валутата която използваш е в usd, педали*е не ти позволяват да теглиш в тази валута. И то по никакъв начин. Днес пробвах да пусна чек, който също е в евро. За $700 с превалутирането от usd в евро, губя $70. Ако акаунта ти е в евро няма да имаш никакъв проблем с кешаутите. Пускаш чек, който ти е $10фее и после имаш 15лв да ти го осребрят и си пушка. Засега съм в задънена улици... продължавам да мисля вариянти.

• Like Like x 1
    • Informative Informative x 1
  16. vladimir0v

vladimir0v
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    1,786
    Трофейни точки:
    63
    Оценки:
    +128 / 6 / -6
    Покер ръце:
    Първа Инвестиционна са с нови тарифи за теглене, ужасяващо високи.

• Informative Informative x 2
    • Like Like x 1
  17. VankoZ

VankoZ
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    182
    Трофейни точки:
    18
    Оценки:
    +55 / 15 / -64
    Покер ръце:
    Махай се от тая скъпарска и лакома банка,какво правиш още там.

• Agree Agree x 1
  18. Ghost

Ghost
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    160
    Трофейни точки:
    43
    Оценки:
    +47 / 0 / -1
    Покер ръце:
    Аз искам да си депозирам в новия акаунт в нетелеър, като имам еврова сметка в ЦКБе и съответно и нетелър е в евро.Обаче за да преведа пари към нетелър, те ме карат да им преведа в левове на сметка в ПИБ, при курс 0,48 лев за евро.По груби сметки идва по 5евро на всеки 100, и то пак си ме превалутират явно.

19. Twitchy

Twitchy
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    211
    Трофейни точки:
    43
    Оценки:
    +140 / 9 / -3
    Покер ръце:
    wow тия хора си правят та*ак...
    по-добре си намери с някой да размените... по-евтино ще ти излезне

20. Glista

Glista
    Expand Collapse
    Well-Known Member

Съобщения:
    783
    Трофейни точки:
    33
    Оценки:
    +25 / 1 / -0
    Покер ръце:
    This is wrong on so many levels.. :)

Вътрешните преводи във валута обикновено са при по-ниски такси от стандартните. Междубанковите са по-скъпи защото минават през банки кореспонденти и се ползва системата за валутни разплащания SWIFT. Най-общо казано, дори да наредиш евра от ЦКБ в ПИБ и двете банки да са на 50м една от друга, валутата минава през Deutsche Bank и си има съответните такси.

Сподели страницата